CIT-8 za 2022 rok musi być złożony do 30 czerwca, ale nie każdy elektronicznie

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 czerwca 2023
Podatnicy CIT, którzy nie złożyli jeszcze zeznania za 2022 rok, mają na to czas do piątku 30 czerwca br.

Podatnicy CIT, którzy nie złożyli jeszcze zeznania za 2022 rok, mają na to czas do piątku 30 czerwca br. Większość podmiotów, których dotyczy ten obowiązek, roczną deklarację musi wysłać do urzędu skarbowego elektronicznie, ale są też takie, które mogą rozliczyć się „analogowo”.  

Zasadą jest, że podatnicy mający rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym, składają swoje zeznania roczne CIT-8 w terminie do końca marca roku następnego (art. 27 ust. 1 ustawy o CIT). W tym terminie należy również wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku.

Jednakże w odniesieniu do zeznań za 2022 rok – analogicznie jak to było rok wcześniej – termin na realizację wspomnianego obowiązku został przesunięty o 3 miesiące. Na podstawie bowiem rozporządzenia Ministra Finansów z 16 marca 2023 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – większość podatników CIT uzyskała możliwość złożenia zeznania za 2022 rok do 30 czerwca br. (nie zaś do 31 marca 2023 r.).

Regułą jest droga elektroniczna

Podatnicy powinni pamiętać o tym, że rozliczenia podatku trzeba dokonać na aktualnym formularzu. W przypadku zeznań, o których była nowa wcześniej, składanych za 2022 rok, obowiązuje wzór  CIT-8 (32). Nie należy również zapominać o tym, że w zakresie składania tego rodzaju dokumentów co do zasady obowiązuje forma elektroniczna, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 27 ust. 1c ustawy o CIT). Takie zeznanie należy zatem przekazać do właściwego urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, względnie przy wykorzystaniu profesjonalnego programu księgowego umożliwiającego wysłanie zeznania w ten sposób. Dokument trzeba opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Papierowe zeznania tylko wyjątkowo

Od powyższych zasad ustawodawca dopuścił jednak pewien wyjątek, zezwalając niektórym podmiotom na rozliczanie się z podatku dochodowego od osób prawnych (również za 2022 rok) w tradycyjny sposób, tj. za pomocą papierowego formularza CIT-8. Wyjątek ten został określony w art. 27a ustawy o CIT. W świetle powołanej regulacji, możliwość złożenia zeznania w formie papierowej (z odręcznymi podpisami) dotyczy podatników, którzy łącznie spełniają dwa warunki:

  • osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT oraz
  • nie są obowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1-4, art. 42 ust. 1a-4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. (PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, IFT-1/IFT-1R).

W praktyce więc rozwiązanie to jest adresowane do podmiotów, których działalność prowadzona jest w niewielkim rozmiarze (w związku z czym nie zatrudniają one żadnych pracowników, ani zleceniobiorców) i nie skupia się na osiąganiu celów komercyjnych, lecz służy jedynie realizacji zadań społecznie użytecznych – dzięki czemu osiągane z niej dochody korzystają z przedmiotowego zwolnienia od CIT. Tytułem przykładu można tutaj wskazać np. różnego rodzaju stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne (OSP) itp.

Takie podmioty nie muszą składać zeznania CIT-8 za 2022 rok elektronicznie, lecz mogą je złożyć (jako dokument papierowy podpisany ręcznie) bezpośrednio w biurze podawczym urzędu skarbowego, względnie wysłać do organu podatkowego za pośrednictwem poczty. Oczywiście nie ma jednak w ich przypadku formalnych przeszkód, aby skorzystać z drogi elektronicznej. 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz