Zmienią się przepisy dotyczące formularzy PIT i akcyzowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 21 lutego 2022
Zmienią się przepisy dotyczące formularzy PIT i akcyzowych

Rozszerzenie katalogu deklaracji akcyzowych, które można opatrywać elektronicznie (podpisem zaufanym lub podpisem osobistym) przewidują nowe przepisy przygotowane w resorcie finansów. Rozporządzenie zmieniające Ministra Finansów w tej sprawie ma również dotyczyć niektórych formularzy PIT. 

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego przepisy dotyczące sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone. Chodzi o modyfikację dotychczas obowiązującego w tym zakresie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 19 września 2017 r. (Dz. U. z 2021 r. poz.52 ze zm.).  Jak wynika z uzasadnienia projektu rozporządzenia zmieniającego, o którym mowa, celem nowelizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów jest:

  • aktualizacja katalogu dokumentów, które mogą być opatrywane poszczególnymi rodzajami podpisów elektronicznych,
  • aktualizacja tytułów formularzy podatkowych przywołanych w zmienianym rozporządzeniu,
  • zapewnienie prawidłowego działania formularzy elektronicznych udostępnianych w systemie e-Deklaracje.

 

W ramach zaproponowanych rozwiązań przewidziano m.in. usunięcie ze zmienianego rozporządzenia  formularzy PIT-16/PIT-16S, PIT-16A i PIT-19A.

Jest to konsekwencją wprowadzenia przepisów podatkowego Polskiego Ładu, które sprawiły, że formularze te przestały obowiązywać. Na przykład PIT-16/PIT-16S nie ma zastosowania od 1 stycznia 2022 r., zaś formularze PIT-16A i PIT-19A były składane jedynie do końca stycznia 2022 roku  (za 2021 rok).

Zmiany dotyczące deklaracji akcyzowych

Zmiany dotyczą również deklaracji akcyzowych. Mianowicie ma nastąpić rozszerzenie katalogu deklaracji w podatku akcyzowym, które mogą być opatrywana podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Będzie to dotyczyć  m.in. deklaracji AKC-4/AKC-4zo, AKC-EN, AKC-WW, AKC-ST/AKC/STn i AKC-PA – przesyłanych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Zmiana jest związana z rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2021 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty podatku akcyzowego (Dz. U. z 2021 t. poz. 2436).

Pozostałe zmiany w przepisach

Oprócz tego przewidziano również zmiany o charakterze technicznym i dostosowującym rozporządzenie do zmian ustawowych, m.in. w zakresie aktualizacji tytułów niektórych formularzy deklaracji stosowanych w podatku akcyzowym. Ponadto projekt zakłada wprowadzenie możliwości podpisywania podpisami elektronicznymi wstępnego zapotrzebowania na znaki akcyzy (banderole podatkowe i legalizacyjne), analogicznymi jak wniosku o wydanie lub sprzedaż znaków akcyzy.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, omawiane rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 3 lutego 2022 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz