Będą ułatwienia w działalności składów podatkowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 września 2021
Będą ułatwienia w działalności składów podatkowych

Sejm uchwalił na posiedzeniu 17 września br. nowelizację przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Jej głównym celem jest umożliwienie kontynuacji działalności prowadzonej w składzie podatkowym przez inny podmiot niż dotychczasowy, bez zawieszania poboru w stosunku do wyrobów objętych akcyzą znajdujących się w tym składzie.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów co do zasady nie ma możliwości kontynuacji działalności w składzie podatkowym przez inny podmiot niż ten, który prowadził go wcześniej (jedyny wyjątek dotyczy następców prawnych prowadzącego skład). Jak bowiem wynika z art. 44 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, z dniem cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, następuje zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy. Tak samo jest w przypadku zaprzestania przez podmiot prowadzący skład podatkowy wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą, likwidacji jego przedsiębiorstwa, czy zaprzestania przez niego wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy skutkuje zaś powstaniem zobowiązania podatkowego i koniecznością zapłaty akcyzy od towarów akcyzowych znajdujących się w składzie (np. napojów alkoholowych, papierosów, paliwa itp.). Jednak wkrótce ma to się zmienić, za prawą uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, do której m.in. dodano nowy art. 44a.

Po zmianie przepisów, w przypadku cofnięcia zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego i kontynuowania działalności przez inny podmiot w miejscu albo w części miejsca, w którym prowadzony był ten skład – nie nastąpi zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy w stosunku do wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom podmiotów prowadzących działalność w formie składu podatkowego, sygnalizujących brak możliwości kontynuacji działalności w składzie podatkowym przez inny podmiot, niebędący następcą prawnym dotychczasowego podmiotu prowadzącego skład podatkowy. Trudności dotyczą zwłaszcza działalności prowadzonej w składach podatkowych typu produkcyjnego, w których, w związku z koniecznością zakończenia działalności i rozliczenia się z podatku akcyzowego w wyniku zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy, trzeba przerwać cały proces produkcji.

Nowe regulacje pozwolą na „przejęcie” składu podatkowego przez inny podmiot, bez konieczności likwidacji działalności prowadzonej w przejmowanym składzie i zapłaty akcyzy od wyrobów akcyzowych znajdujących się w tym składzie. Według autorów ustawy nowelizującej – która ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw – będzie to korzystne pozytywne zarówno z punktu widzenia podatników ułatwiając ich funkcjonowanie, jak i dla budżetu państwa zasilanego daninami publicznymi będącymi efektem działań dobrze prosperujących przedsiębiorstw.

Źródło:

  • ustawa z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz