Korzystniejsze zasady zwrotu akcyzy zawartej w paliwie do produkcji rolnej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 lipca 2021
Korzystniejsze zasady zwrotu akcyzy zawartej w paliwie do produkcji rolnej

Zwiększenie limitów zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa nabytego do celów produkcji rolnej przewiduje projekt nowelizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, przygotowany przez rząd. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2022 roku.

Korzystne rozwiązania dla rolników zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zakłada on zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie:

  • ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych –  w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku,
  • z 30 do 40 litrów na 1 średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku – w przypadku rocznego limitu ustalanego dla chowu lub hodowli bydła.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej (ustawę z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, Dz.U. z 2019 r. poz. 2188) – zwiększenie pomocy finansowej dla producentów rolnych w formie zwrotu podatku akcyzowego wynika z  potrzeby  polepszenia konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych na unijnym rynku.

W ostatnich latach wzrosły bowiem koszty produkcji rolnej, w tym związane z wykorzystaniem paliwa przez rolników. Przez to staje się ona coraz mniej opłacalna. Wzrost udziału kosztów paliwa w kosztach ogółem produkcji rolnej autorzy nowelizacji wiążą m.in. z nowymi technologiami tej produkcji, często z większą jej intensywnością i dążeniem do uzyskania lepszych wyników ekonomicznych, a także ze wzrostem cen paliw, szczególnie w okresach największego zapotrzebowania na nie w rolnictwie, tj. w trakcie wzmożonych prac polowych,  szczególnie żniw. Ich zdaniem zmiany zaproponowane w ustawie przyczynią się do zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, przez zwiększenie wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w tej produkcji.

W świetle art. 4 projektu ustawy nowelizującej zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz