Rząd zakłada w 2023 roku wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń

Dodano: 21 czerwca 2022
Rząd zakłada w 2023 roku wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń

Rada Ministrów przyjęła Założenia do projektu budżetu państwa na 2023 r. Polityka gospodarcza będzie nakierowana na łagodzenie gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę przy uwzględnieniu wytycznych instytucji UE oraz krajowych ram fiskalnych.

Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2022 roku PKB wyniesie 3,8%., a w 2023 r. o 3,2% Głównym czynnikiem spadku tempa wzrostu są zaburzenia w handlu i na rynkach finansowych oraz globalny wzrost cen.

Przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej

Scenariusz na 2022 rok zakłada wzrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 1,2%. W kolejnym roku poziom zatrudnienia w gospodarce narodowej spadnie o 0,1%.

Stopa bezrobocia

Oczekiwany jest niewielki spadek stopy bezrobocia rejestrowanego do 5,1% na koniec 2022 roku i jej utrzymanie się na niezmienionym poziomie na koniec 2023 roku.

Wzrost wynagrodzeń

Nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przyspieszy do 10,2% w 2022 roku oraz wyniesie 9,6% w 2023 roku.

Eksport i import

W warunkach obserwowanego ożywienia koniunktury światowej i światowego handlu zakłada się, że w 2022 r. polski eksport wzrośnie o 4,5^ w ujęciu realnym, a w 2023 r. o 4,0% Powinno się to przełożyć na dalszy wzrost udziałów polskiego eksportu w światowym handlu. Zakładany jest również wzrost importu o  4,1% w 2022 r. i  3,1% w roku 2023.

Wskaźnik inflacji

Oczekuje się, że inflacja w 2022 r. wyniesie średnio 9,1%, a w następnym roku 7,8%. Stopniowe wyhamowywanie tempa wzrostu cen jest spodziewane od III i IV kwartału br., na co wpływ będzie miało zacieśnienie polityki monetarnej oraz oczekiwana stabilizacja cen surowców energetycznych.

Podstawowe uwarunkowania prognozy dochodów budżetu państwa

Poziom dochodów budżetu państwa w 2023 r. będzie uzależniony głównie od koniunktury w krajowej gospodarce oraz implementowanych działań w zakresie systemu podatkowego, między innymi: zmian w PIT, decyzji o kontynuowaniu lub wygaszaniu tarcz antyinflacyjnych oraz zmian stawek podatku akcyzowego.

Podstawowe uwarunkowania dotyczące wydatków budżetu państwa

Znowelizowano ustawę o finansach publicznych mającą na celu dostosowanie klauzuli wyjścia i powrotu w stabilizującej regule wydatkowej do przewidywanego przez KE wydłużenia stosowania ogólnej klauzuli wyjścia na rok 2023. Dodatkowo, w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności zaproponowano rozszerzenie zakresu SRW o państwowe fundusze celowe.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.