Ponad 60 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło już pracę w Polsce

Dodano: 20 kwietnia 2022
Ponad 60 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło już pracę w Polsce

Otwarcie rynku pracy na obywateli Ukrainy to szansa na wypełnienie luk w niektórych branżach i korzyść dla polskiej gospodarki. Dzięki ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy i wprowadzonym w niej rozwiązaniom zatrudnienie znalazło już blisko 63 tys. osób.

Od 24 lutego br. do Polski przybyło już ponad 2,5 mln uciekających przed wojną obywateli. Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wielu z nich zostanie tutaj na dłużej, dlatego rządowi zależy, by podejmowali oni pracę. Dla nich to szansa na samodzielność i łatwiejsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Ale to także szansa dla polskiej gospodarki i rynku pracy. Obywatele Ukrainy mogą bowiem wypełnić luki w niektórych branżach.

Praca bez zezwoleń

Obywatele Ukrainy mają dzisiaj swobodny dostęp do polskiego rynku pracy – nie potrzebują już zezwoleń ani oświadczeń, by móc legalnie pracować w Polsce. Jedyny wymóg formalny spoczywa na pracodawcy. W ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy musi powiadomić o tym fakcie urząd pracy.

Dane w liczbach

Do tej pory zatrudnienie znalazło blisko 63 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Najwięcej osób podjęło pracę w województwie mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).

Większość, bo blisko 30 tys. osób zatrudniono do wykonywania prostych prac. Niespełna 9 tys. osób to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Ale w tej grupie znalazło się także ponad 6,4 tys. pracowników usług i sprzedawców, blisko 5,4 tys. pracowników biurowych i prawie 2,5 tys. specjalistów.

Zdecydowana większość przybyłych do Polski obywateli Ukrainy stanowią kobiety i dzieci. Istotnym wyzwaniem będzie więc przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi.

Urzędy wychodzą naprzeciw obywatelom Ukrainy

Nie każdy jest w stanie sam odnaleźć się na rynku pracy i samodzielnie znaleźć zatrudnienie. Z pomocą przychodzą urzędy pracy – zachęcając i pokazując dostępne oferty pracy – wskazuje minister Marlena Maląg.

Osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i skorzystać z oferowanych instrumentów aktywizacji zawodowej takich jak np. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz szkolenia, również w zakresie nauki języka polskiego.

W urzędach pracy jako osoby bezrobotne zarejestrowało się 18,2 tys. obywateli Ukrainy, a 1,4 tys. poszukuje pracy.

Wiosna to początek prac sezonowych

Gdzie obywatele Ukrainy mogą szukać pracy? Dobrym tropem będzie gromadząca potrzebne informacje i oferty strona internetowa www.pomagamukrainie.pl, a także portal zielona linia – w marcu zarejestrował on ponad 20 tys. kontaktów. Dla wielu osób szansą na znalezienie zatrudnienia będą też rozpoczynające się właśnie prace sezonowe.

Według Minister Marleny Maląg przydatne będą także targi pracy, zarówno prowadzone stacjonarnie, jak i online. Ta forma okazała się bardzo skuteczna w czasie pandemii.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz