Faktoring na wiele sposobów – zobacz co robić, gdy środki firmy są zamrożone

Dodano: 19 września 2016
faktoring

Faktoring to jedna z najszybciej rozwijających się usług finansowych, które wspierają przedsiębiorstwa. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ przedsiębiorstwa - Mikro, MŚP, ale też i duże firmy – nie mają czasu na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje im rynek finansowy, a faktoring to usługa, która pozwala przedsiębiorcom poprawić płynność finansową oraz zwiększyć obroty.

Działanie faktoringowe jest bardzo proste. Usługa polega na wykupieniu przez bank wierzytelności faktorantów, czyli klientów. Usługa przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, które chcą przyspieszyć wpływ płatności z wystawionych faktur. Ważne w tej sytuacji jest to, że wykupione przez bank wierzytelności mogą dotyczyć zarówno faktur krajowych, jak i zagranicznych. Zarządzanie wierzytelnościami przez firmę zewnętrzną, pozwala przedsiębiorcy ograniczyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta oraz jest alternatywnym źródłem finansowania bieżącej działalności.

Usługa faktoringowa to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy rozwijać firmę, a nasze środki są zamrożone. Przedsiębiorcy sami decydują o zakresie współpracy z firmą faktoringową. Jak to działa? Przedsiębiorca wystawia za świadczone usługi fakturę z terminem płatności 90 dni. Jeżeli korzysta z usługi faktoringu, nie musi czekać na płatność aż trzy miesiące. Otrzymuje ją w ciągu kilku dni od firmy faktoringowej – najczęściej jest to 80-90% wartości wystawionej faktury. Następnie firma faktoringowa czeka na płatność od kontrahenta i wówczas rozlicza pozostałą część i swoje opłaty.

Zapamiętaj!

Faktoring pozwala na wzrost konkurencyjności dzięki wykorzystywaniu rabatów u dostawców oraz proponowania kontrahentom dłuższych terminów płatności.

Faktoring świadczą instytucje bankowe oraz pozabankowe. Instytucje pozabankowe są odpowiednim wsparciem dla firm, których sytuacja finansowa nie jest akceptowana przez banki. Dla takich przedsiębiorców faktoring pozabankowy jest bardzo często jedynym rozwiązaniem na poprawę płynności oraz poprawę kondycji całej firmy.

Usługa faktoringowa może być niepełna – firma faktoringowa kupuje wierzytelności przedsiębiorcy z możliwością regresu w stosunku do niego w razie niewypłacalności kontrahenta. W takiej sytuacji, w razie niewypłacalności dłużnika, przedsiębiorca jest zobowiązany do dokonania zapłaty firmie faktoringowej.

Faktoring bez regresu (pełny) polega natomiast na finansowaniu należności oraz przejęciu ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez firmę faktoringową. Jest to rozwiązanie, które umożliwia finansowanie bieżącej działalności firmy, ale również pozwala ustrzec się przed ewentualną przedłużającą się zwłoką w płatnościach kontrahentów.

Przeczytaj również:

Przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z faktoringu globalnego, czyli faktoringu bez przejęcia ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Dotyczy to wszystkich wierzytelności wystawionych dla zaakceptowanych kontrahentów. Przedsiębiorca decyduje, które faktury przesyła do finansowania. W ramach faktoringu globalnego firma ma pełną informację o jakości portfela wystawianych przez siebie faktur oraz współpracujących kontrahentów. Dostępny na rynku finansowym jest również faktoring odwrotny. To usługa, dzięki której przedsiębiorca zyskuje dodatkowy czas na zapłatę swoich zobowiązań. Jest to alternatywa dla kredytu.

Zapoznaj się również z najnowszymi artykułami na temat zarządzania płynnością firmy: KRYZYS w firmie – sprawdź, co warto zmienić w polityce finansowania działalności, MŚP – jaką metodę finansowania wybrać? W tym tygodniu zamieścimy kolejny artykuł z tego cyklu, z którego dowiesz się jak pozyskiwać kapitał w przypadku dużych firm.

Źródło: Open Finance SA

Materiały Video na ten temat

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Dołącz do Portalu FK i odbieraj nagrody
KLUB <
wiper-pixel