Zakładanie firmy – o czym pamiętać?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 16 kwietnia 2024
Zakładanie firmy – o czym pamiętać?

Posiadanie własnej firmy to marzenie niejednej osoby. Praca na własny rachunek wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu formalności. Z tego powodu wiele osób obawia się tego kroku i zwleka z założeniem własnego przedsiębiorstwa. Wbrew pozorom jednak zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej, nie jest takie trudne. Wystarczy tylko pamiętać o kilku istotnych elementach. Na co warto zwrócić uwagę, zakładając firmę? Podpowiadamy.

Od czego zacząć?

Jeżeli chcielibyśmy założyć własną firmę, musimy najpierw zastanowić się nad koncepcją takiego biznesu. Dlatego jeśli nie mamy jeszcze pomysłu na to, czym mielibyśmy się zajmować, powinniśmy uwzględnić swoje kompetencje oraz doświadczenie i dopasować profil działania firmy do swoich umiejętności. Następnie powinniśmy zapoznać się z zasadami zakładania działalności gospodarczej w Polsce. Bardzo często decydując się na innowacyjne projekty, możemy skorzystać z szeregu dotacji. Dlatego warto zwrócić uwagę na dostępne programy rządowe oferujące wsparcie początkującym biznesmenom. Początkujący przedsiębiorca musi znać te strony i programy! Po zapoznaniu się z treścią witryn internetowych należących zarówno do naszego urzędu pracy, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Ministerstwa Finansów, łatwiej nam będzie podjąć kolejne kroki, a także zaplanować budżet potrzebny, by rozkręcić swój biznes.

Czy warto od razu rejestrować firmę?

Kiedy już ustalimy, czym chcemy się zajmować, a także zapoznamy się z procedurami związanymi z założeniem firmy i dowiemy się, czy możemy liczyć na jakąkolwiek dotację, powinniśmy zarejestrować swoje przedsiębiorstwo. W przypadku kiedy zamierzamy ubiegać się o jakąkolwiek formę finansowania, na przykład z urzędu pracy czy Funduszy Unijnych, wówczas musimy otworzyć oficjalnie swoją działalność gospodarczą. Jeżeli jednak po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych ofert stwierdzimy, że nie możemy skorzystać z żadnej dotacji, wówczas warto rozważyć podjęcie pewnych działań w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej.

W takim przypadku nie musimy od razu otwierać firmy, lecz możemy pozyskiwać klientów, o ile nasz dochód z tej aktywności nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia, a od lipca 2024 roku 75% wynagrodzenia. Jeżeli jednak chcemy od razu założyć oficjalną działalność gospodarczą, wówczas zastanówmy się nad jej formą prawną. Do wyboru mamy jednoosobową działalność gospodarczą, a także rozmaite spółki. Każda z nich ma pewne wady i zalety. Dlatego warto zapoznać się z procedurami ich zakładania, a także związanymi z takim działaniem kosztami.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz