Co musisz wiedzieć, zanim zarejestrujesz firmę?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 28 grudnia 2022
Dokument archiwalny
Co musisz wiedzieć zanim zarejestrujesz firmę

Proces zakładania własnej firmy może być stresujący. Strach najczęściej wynika z niewiedzy, dlatego przed rejestracją działalności warto dowiedzieć się kilku kluczowych informacji. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce – co będzie potrzebne?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest uwarunkowane przez liczne przepisy prawne. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy decydują się na taki krok, muszą zapoznać się z obowiązującymi wymogami, a potem je spełnić. Brak wiedzy oraz świadome pomijanie lub naginanie zasad mogą prowadzić do otrzymania np. wysokiej kary finansowej. Ta z kolei może uniemożliwić poprawne działanie firmy, zwłaszcza na początku jej istnienia.

Do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, oprócz samego pomysłu i budżetu startowego potrzebna będzie jeszcze znajomość wymogów prowadzenia firmy. Są one umieszczone na rządowej stronie internetowej – dzięki temu zainteresowani nie mają problemu z odnalezieniem kluczowych informacji nawet wtedy, gdy chcą założyć JDG i nie korzystają z pomocy prawnika lub księgowego. Zaleca się jednak, aby korzystać z usług znawców specjalizujących się w udzielaniu porad dla firm.

Po zapoznaniu się z wszystkimi wymogami przedsiębiorcy muszą zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wyjątek stanowią m.in. firmy, które nie przynoszą dochodu miesięcznego większego niż 50% płacy minimalnej.

Wymogi prowadzenia firmy

Pierwszym wymogiem, który musi spełnić przyszły przedsiębiorca, jest pełnoletność. Tylko osoby po ukończeniu 18. roku życia mogą zajmować się prowadzeniem działalności gospodarczej, nawet jednoosobowej. Jest to zasada, której nie da się ominąć w sposób bezpośredni. Nastolatkowie, którzy np. zarabiają pieniądze dzięki platformom społecznościowym, zmuszeni są prosić o pomoc swoich opiekunów prawnych (w wielu przypadkach rodziców).

Aby założyć JDG, nie trzeba być obywatelem Polski. Dotyczy to zarówno osób, które funkcjonują od urodzenia na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, jak i tych spoza. W drugim przypadku potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie o legalności obecności na terenie państwa polskiego, w postaci zezwolenia na pobyt:

  • stały;

  • długoterminowy;

  • czasowy.

Jeżeli oba warunki podstawowe są spełnione, przedsiębiorcy mogą przejść do zapoznania się z kolejnymi.

Rachunek bankowy dla firmy

Jedną z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o prowadzenie własnej firmy, jest wybór odpowiedniego rachunku bankowego. Polskie prawo przewiduje możliwość korzystania ze swojego prywatnego, ale musi to być konto, którego posiadaczem jest wyłącznie jedna osoba.

To prowadzi do pewnych problemów, nawet w przypadku osób prowadzących JDG. Zarówno środki finansowe, jak i transakcje, mogą po pewnym czasie zacząć się mylić właścicielowi – to często prowadzi do utrudnień, których dałoby się uniknąć, zakładając osobny rachunek bankowy.

Przedsiębiorcom silnie zaleca się sprawdzenie najlepszych kont firmowych (JDG, spółki) na Bankier.pl – platforma ta wyszukuje najkorzystniejsze oferty i pozwala na szybkie skorzystanie z wybranych. Dzięki jej użyciu nie trzeba przeglądać wszystkich opcji samemu, a czas można spożytkować na dopięcie wszelkich innych formalności związanych z procesem rejestracji firmy.

Osobne konto będzie służyło głównie do regulowania płatności z innymi przedsiębiorcami. Właściciel firmy nie może rozliczać się wyłącznie gotówkowo, jeżeli:

  • transakcja przeprowadzana jest między dwiema działalnościami;

  • wartość transakcji przekracza 15 tysięcy złotych;

  • wystąpi konieczność dokonywania transakcji z podzieloną płatnością;

  • jest podatnikiem VAT.

Adres firmy

Polskie prawo przewiduje sporą dowolność w sposobie wyboru adresu firmy. Możliwe jest zaznaczenie opcji:

  • jednego lub wielu stałych miejsc;

  • własnego mieszkania;

  • braku stałego adresu;

  • adresu mobilnego.

Najistotniejszy jest adres do doręczeń – to właśnie na ten będzie dochodzić wszelka korespondencja.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że aby poprawnie zgłosić adres do CEIDG, należy posiadać do niego tytuł prawny, np.:

  • prawo własności;

  • prawo użytkowania;

  • najmu;

  • dzierżawy;

  • użyczenia.

Wybór kodu PKD

Kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) służy do ułatwienia identyfikacji charakteru przedsiębiorstwa. Właściciele firm muszą wybrać odpowiedni spośród wszystkich dostępnych.

W tym celu warto zapoznać się z katalogiem kodów PKD – źle dobrane utrudniają funkcjonowanie całej firmy. Niektóre z nich wymuszają np. obowiązek korzystania z kas fiskalnych. Jeżeli przedsiębiorca wybierze nieświadomie lub celowo zły, może doprowadzić to do łamania polskich przepisów prawnych.

W internecie (również na stronie rządowej), zamieszczone są darmowe poradniki, które podpowiadają jak wybrać optymalny i poprawny.

Jak zarejestrować nazwę firmy?

Podczas rejestracji firmy w CEIDG należy wybrać nazwę własnej firmy. Jest to warunek konieczny.

Nazwa firmy to co najmniej imię i nazwisko właściciela, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie rozbudować ją bardziej. Najczęstszym wyborem jest kombinacja imienia i nazwiska w mianowniku, a potem określenie charakteru działalności.

Ważne jest, aby pamiętać, że jedna osoba fizyczna może posiadać maksymalnie jeden wpis w CEIDG. Jeżeli właściciel rozszerza swoją działalność, to powinien dodać nowy rodzaj działalności gospodarczej do obecnego, a nie tworzyć nową.

Forma opodatkowania dochodów

Przedsiębiorca wybiera spośród czterech form opodatkowania dochodów:

  • na zasadach ogólnych;

  • według stawki liniowej;

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;

  • kartę podatkową.

Wybór trzeciej opcji nie zawsze jest możliwy – niektóre działalności nie mogą być opodatkowane w ten sposób.

Internetowa rejestracja firmy

Rząd zapewnia platformę, dzięki której rejestracja nowej firmy odbywa się w całości internetowo. To najszybszy i najprostszy sposób, który dzięki swojej budowie jest również intuicyjny – strona przedstawia wszystkie następujące po sobie wymogi. Dzięki takiemu rozwiązaniu szansa zapomnienia o czymś jest redukowana do minimum.

Słowa kluczowe:
firmazakładanie firmy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz