Wypłata w euro. Kiedy, dla kogo jest możliwa i jak wygląda od strony księgowej?

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 23 sierpnia 2022
Dokument archiwalny
Wypłata w euro. Kiedy, dla kogo jest możliwa i jak wygląda od strony księgowej?

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, coraz więcej polskich przedsiębiorców oraz pracowników współpracuje z partnerami z zagranicy. Dotyczy to zarówno pracy dla obcych firm, jak i kupowania produktów z innych państw czy realizacji międzynarodowych kontraktów. Wiele faktur rozliczanych jest w euro, a część pracowników woli dostawać nawet swoje pensje np. w obcej walucie. Wiązać się to może np. z pracą zdalną czy możliwością samodzielnej wymiany euro na zł po korzystniejszym kursie.

Jak w praktyce przebiega płacenie pracownikowi w euro, jak to wygląda od strony księgowej i kiedy w ogóle jest opłacalne? Wbrew pozorom sytuacji, w których takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, jest całkiem sporo. Wiele jednak zależy zarówno od sytuacji firmy, jak i samego zatrudnionego.  

Cena euro a opłacalność odbierania wynagrodzenia w obcej walucie

Otrzymywanie wynagrodzenia w obcej walucie jest opłacalne tylko dla niektórych osób, np. mieszkających za granicą i na co dzień wykonujących transakcje w euro. W innych sytuacjach lepiej jest przyjąć wynagrodzenie w złotówkach, a następnie wejść na stronę https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. InternetowyKantor.pl pozwala na bieżąco śledzić kurs euro i dokonywać wymiany wtedy, gdy cena jest satysfakcjonująca. W ten sposób można zyskać o wiele więcej obcej waluty, niż posiłkując się średnim kursem NBP, z którego skorzystać by musiał pracodawca.

Otrzymywanie wypłaty w euro może ewentualnie mieć sens np. w przypadku pracy dodatkowej dla pracodawcy zagranicznego. Jeśli główne środki na przeżycie w Polsce pracownik otrzymuje w złotówkach, a euro, które „dorobi”, traktuje np. jako oszczędności czy środki na wakacje. W takiej sytuacji nawet niekorzystna cena euro w kantorach nie ma znaczenia, a na sprzedaży obcych monet w Polsce pracownik jeszcze może zarobić.

Kurs euro a wynagrodzenie od pracodawcy

Zgodnie z przepisami, wysokość wynagrodzenia wypłacanego w obcej walucie jest ściśle powiązana z kursem średnim ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski. Chodzi tu o kurs euro, który NBP ogłasza w dniu wymagalności roszczenia. Polski pracodawca zatem wykorzystuje ten przelicznik euro wobec stawki ustalonej w złotówkach. Wynik jest kwotą, którą otrzyma jego pracownik. Zaznaczyć trzeba jednak, że kursy NBP często nie są zbyt korzystne i można na nich wiele stracić w stosunku do cen w kantorach.

Zaznaczyć też trzeba, że niezależnie od kursu euro oraz waluty, wynagrodzenie nigdy nie może wynosić mniej niż płaca minimalna. Nawet jeśli na podstawie przelicznika euro wychodzić będzie suma niższa, pracodawca ma obowiązek powstałą różnicę wyrównać.

Wynagrodzenie w euro wypłacać można pracownikowi tylko w sytuacjach, w których obie strony zgadzają się na to rozwiązanie. Choć zgodnie z przepisami są to wewnętrzne ustalenia, zawsze zapis dotyczący waluty najlepiej jest umieścić w umowie. Co istotne, takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne i obie strony powinny je dokładnie przemyśleć. Euro kurs bywa zmienny, średnia NBP nie jest zbyt korzystna, a samo księgowanie takich rachunków bywa dość skomplikowane.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz