Wpisy w KRS trzeba dostosować najpóźniej do 1 grudnia 2019 r.

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 26 listopada 2019
Wpisy w KRS trzeba dostosować najpóźniej do 1 grudnia 2019 r.

Z pierwszym dniem grudnia br. upływa termin na zaktualizowanie w Krajowym Rejestrze Sadowym danych dotyczących przedmiotu prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Za niedopełnienie tego obowiązku będą grozić dotkliwe sankcje finansowe.

Zgodnie z obecnymi przepisami, wszyscy przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców mają obowiązek ujawnienia w rejestrze nie więcej niż 10 pozycji przedmiotu działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w tym jednego przedmiotu przeważającej działalności na poziomie podklasy. Powyższa zasada wynika z art. 40 pkt 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym i obowiązuje od 1 grudnia 2014 r. Przypomnijmy, że przed tą datą wpisowi do KRS podlegały wszystkie pozycje przedmiotu działalności przedsiębiorcy, bez wskazania przeważającego rodzaju. Zmiany w tym zakresie – które miały na celu uporządkowanie oraz zwiększenie przejrzystości informacji zamieszczonych w KRS, tak aby przedmiot działalności tam wskazany był w centrum aktywności przedsiębiorcy – wprowadziła ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Obowiązek aktualizacji danych

Trzeba też wiedzieć, że na podstawie art. 9 ust. 2 wspomnianej nowelizacji, na podmioty wpisane do KRS przed 1 grudnia 2014 r. nałożono obowiązek dostosowania wpisu w zakresie przedmiotu działalności do nowej treści art. 40 pkt 1 ustawy o KRS.  Należy tego dokonać nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Ponieważ  nowelizacja, o której mowa zaczęła obowiązywać od 1 grudnia 2014 roku, zatem dostosowanie wpisu w KRS zmienionych wymogów powinno nastąpić  najpóźniej  1 grudnia 2019 r.

Wymaga zarazem podkreślenia, że zmiana polegająca na ograniczeniu liczby pozycji PKD w dziale 3 rejestru przedsiębiorców nie oznacza, że takiego zmniejszenia należy również dokonać w treści dokumentów regulujących przedmiot działalności podmiotu, który został tym obowiązkiem objęty. Takie uaktualnienie nie zmienia bowiem przedmiotu jego działalności, w związku z czym nie ma potrzeby wprowadzania podobnych zmian w umowie spółki, statucie czy akcie założycielskim jednostki. W takich dokumentach nadal może być określony bardzo szeroki przedmiot działalności danego podmiotu, składający się z wielu pozycji. Natomiast we wpisie do KRS powinny się znaleźć nie wszystkie działalności, lecz tylko te, które są faktycznie wykonywane przez dany podmiot i najbardziej dla niego istotne. 

Wybór odpowiedniego formularza

W celu dokonania zmiany przedsiębiorcy objęci omawianym obowiązkiem powinni złożyć w sądzie rejestrowym stosowny wniosek, przy wykorzystaniu formularza KRS-ZM (zatytułowanego „ZMIANA – PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI”). Formularz ten jest załącznikiem do głównego wniosku o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców, którego poszczególne wersje różnią się oznaczeniami w zależności od rodzaju podmiotu (np. KRS-Z1, KRS-Z2, KRS-Z20 itp.). Aby dokonać zmiany wpisu, należy uiścić opłatę w wysokości 350 zł.

Skutki niedopełnienia obowiązku

Podmioty, które nie dokonają zgłoszenia do 1 grudnia 2019 r. pomimo takiego obowiązku, muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami swojego zaniechania. Po tej bowiem dacie sądy rejestrowe będą bowiem uprawnione do wszczynania postępowań przymuszających. W razie niezłożenia przez przedsiębiorcę wymaganych dokumentów wbrew wezwaniu, sąd będzie mógł m.in. ukarać go grzywną w wysokości do 15.000 zł.

Sprawdź też:

  • art. 9 ust. 2 ustawy z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2014 r.,  poz. 1161).
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz