Szerszy zakres pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 30 marca 2022
Szerszy zakres pomocy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną

Nowelizacja specustawy regulującej pomoc obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami zbrojnymi na terytorium tego państwa spowodowała, że formalnie został rozszerzony zakres tej pomocy, świadczonej również przez polskich przedsiębiorców. Nowe przepisy weszły w życie z mocą wsteczną i obowiązują od 24 lutego br. 

Obowiązuje już nowelizacja ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej: specustawa), która zmodyfikowała jej zapisy w zakresie grupy docelowej, której udzielana jest pomoc. Wprawdzie była ona świadczona wszystkim osobom z tego kraju przybywającym do Polski z powodu konfliktu, o którym była  wcześniej, jednakże odczytując treść tej ustawy literalnie, można było dojść do wniosku, że pomoc ta należała się wyłącznie tym obywatelom Ukrainy, którzy uciekając przed działaniami wojennymi przedostali się do naszego  przez granicę polsko-ukraińską. Do takich wniosków mógł skłaniać m.in. zapis art. 1 ust. 1 wspomnianej specustawy, który stanowił, że określa ona „szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa”. W podobny sposób zostały sformułowane również niektóre pozostałe przepisy tej ustawy, które zawierały określenie „bezpośrednio”.

Zwrócili na to uwagę m.in. autorzy poselskiego projektu tej nowelizacji. W jego uzasadnieniu wskazali, że celem projektowanej ustawy nowelizującej było objęcie przepisami specustawy z 12 marca br. również obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski z terytorium Ukrainy – w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy – nie bezpośrednio, ale przekroczyli np. granicę ukraińsko-mołdawską i w następnej kolejności udali się do Polski, i którzy wyrażają zamiar pozostania w naszym kraju.

Dlatego za sprawą omawianej nowelizacji, w poszczególnych przepisach specustawy został skreślony wyraz „bezpośrednio”. Podobny charakter miała zmiana treści art. 327 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.). Oprócz tego dokonano m.in. zmiany zapisu art. 2 specustawy, która polegała na zastąpieniu  wyrazu „wjechał” wyrazem „przybył”. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, zmiana ta ma charakter legislacyjny i polega na ujednoliceniu określeń użytych w ustawie.

Dokonane zmiany oznaczają objęcie zakresem specustawy wszystkich obywateli Ukrainy, którzy we wskazanych w niej okolicznościach znaleźli się w Polsce – niezależnie od tego, czy przybyli tutaj bezpośrednio z terytorium tego państwa, czy też przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.

Nowe rozwiązania weszły w życie 26 marca br. i obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz