Sprawozdanie o odpadach za 2021 rok trzeba złożyć do 15 marca

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 marca 2022
Sprawozdanie o odpadach za 2021 rok trzeba złożyć do 15 marca

Do 15 marca br. zobligowane podmioty muszą złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2021 rok. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą im kary pieniężne.

Powinność składania rocznych sprawozdań o wytworzonych odpadach i o gospodarowaniu spoczywa na określonych podmiotach wskazanych w art. 73, art. 74a i art. 75 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Dotyczy to m.in. podmiotów wprowadzających na rynek oleje, smary, opony,  akumulatory, baterie, sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania i produkty w opakowaniach, a także wytwarzających odpady inne niż komunalne lub nimi gospodarujących.

Przepisy nie nakładają natomiast konieczności składania sprawozdań w zakresie wytwarzanych odpadów przez podmioty, które ich nie wytworzyły w danym roku sprawozdawczym (czyli tzw. sprawozdań „zerowych”).

Sprawozdania składa się w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy właściwemu marszałkowi województwa. Oznacza to, że sprawozdanie w tym zakresie za 2021 r. powinno być złożone do 15 marca 2022 r.

Obowiązującą formą składania tego rodzaju sprawozdań jest wyłącznie forma elektroniczna, za pośrednictwem indywidualnego konta zobligowanego podmiotu w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Za niewywiązanie się z tego obowiązku grożą sankcje w postaci kary grzywny.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.