Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. - czy możliwa jest sukcesja podatkowa?

Autor: Katarzyna Dąbrowska

Dodano: 27 kwietnia 2012
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą chce przekształcić się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie ustawy z 25 marca 2011 o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Czy istnieje sukcesja prawna odnośnie posiadanych kas fiskalnych? Czy spółka jako nowy podmiot musi nabyć nowe kasy i czy może skorzystać z ulgi z tytułu zakupu kas? Czy nadwyżka podatku naliczonego nad należnym będzie możliwa do rozliczenia w powstałej spółce?

Spółka kapitałowa utworzona na bazie przedsiębiorstwa prowadzonego wcześniej przez osobę fizyczną jest nowym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług - poznaj szczegóły odpowiedzi.

Odpowiedź: 

Niestety, w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością brak jest sukcesji podatkowej. Oznacza to, że spółka kapitałowa, utworzona na bazie przedsiębiorstwa prowadzonego wcześniej przez osobę fizyczną, jest nowym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Zatem nowo powstała spółka nie przejmie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, które nabył przedsiębiorca. Podobna sytuacja występuje w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kas fiskalnych.

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu spółek handlowych (ksh), zgodnie z którymi przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i wpisany do ewidencji działalności gospodarczej może przekształcić się w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub jednoosobową spółkę akcyjną. Wcześniej ksh nie przewidywał takiej możliwości.

Takie przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej w jednoosobową spółkę kapitałową jest korzystne dla przedsiębiorcy, ponieważ spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy. W szczególności są to zezwolenia, koncesje, chyba że przejście tych praw i obowiązków na spółkę przekształconą zostanie wyłączone na mocy przepisów szczególnych.

Spółka przekształcona jest automatycznie stroną wszelkich stosunków cywilnoprawnych, jak również administracyjno-prawnych, których stroną było przedsiębiorstwo przekształcane, bez konieczności sporządzania jakichkolwiek aneksów do zawartych umów, czy bez konieczności występowania do organów administracji publicznej o przyznanie nowych koncesji czy zezwoleń.

W związku z przekształceniem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową ustawodawca wprowadził solidarną odpowiedzialność tego przedsiębiorcy i utworzonej przez niego spółki za zobowiązania podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a powstałe do dnia przekształcenia. Przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, odpowiada za to całym swoim majątkiem. Zgodnie z przepisami ksh dniem przekształcenia jest dzień wpisu spółki kapitałowej do rejestru (KRS).

Jednocześnie należy zauważyć, że nie rozszerzono przepisów Ordynacji podatkowej (op) o sukcesji praw i obowiązków podatkowych w przypadku przekształcenia osoby fizycznej w spółkę kapitałową. W art. 93, 93a op zostały wymienione inne przykłady przekształceń, fuzji, przejęć, które taką sukcesję oznaczają, nie ma jednak wśród nich przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową. Oznacza to brak sukcesji w sferze podatkowej.

W przypadku podatku dochodowego brak takiej sukcesji jest zrozumiały, ponieważ przedsiębiorca przed przekształceniem jest podmiotem podatku dochodowego od osób fizycznych, a po przekształceniu w spółkę kapitałową - podmiotem podatku dochodowego od osób prawnych.

Niestety, brak takiej sukcesji oznacza, że spółka kapitałowa utworzona na bazie przedsiębiorstwa prowadzonego wcześniej przez osobę fizyczną jest nowym podatnikiem także w zakresie innych podatków, w tym np. podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości.

Wobec braku sukcesji w sferze VAT nowo powstała spółka nie przejmie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, które nabył przedsiębiorca. Z punktu widzenia tego podatku przedsiębiorca i powstała na jego bazie spółka to odrębni podatnicy. Dlatego jeden z tych podmiotów, tj. spółka, w związku z przekształceniem musi dokonać rejestracji w VAT, a drugi, tj. przedsiębiorca, wyrejestrowania.

Przekształcenie działalności a kasy rejestrujące

Zasady prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz obowiązki podatników w tym zakresie określają m.in. przepisy rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. W tym rozporządzeniu brak jest regulacji dotyczących postępowania podatnika z kasami rejestrującymi w przypadku przekształcenia działalności przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rozporządzenie to natomiast zawiera regulacje odnoszące się do warunków koniecznych do używania kas. Z przepisów tych jednoznacznie wynika, że pamięć fiskalna kasy użytkowanej przez przedsiębiorstwo podlegające likwidacji staje się bezużyteczna w związku z tym istnieje konieczność jej likwidacji zgodnie z przepisami rozporządzenia. Przepisy mówią o pamięci fiskalnej, zatem należy dokonać likwidacji pamięci fiskalnej, a nie kasy rejestrującej.

Dopuszczalna jest wymiana modułu z pamięcią fiskalną kasy rejestrującej, pod warunkiem, że konstrukcja urządzenia umożliwia instalację nowego modułu fiskalnego. Jeśli jednak wymiana modułu nie będzie możliwa, nowo powstała spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie musiała nabyć kasy fiskalne i wówczas będzie mogła skorzystać z ulgi na ich zakup.

Brak sukcesji oznacza również utratę przez tę spółkę ulg podatkowych, jakie przysługiwały przedsiębiorcy prowadzącemu wcześniej działalność jako osoba fizyczna.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz