Prowadzenie firmy w mieszkaniu. Jak oddzielić koszty, co z CEiDG

Łukasz Walkiewicz

Autor: Łukasz Walkiewicz

Dodano: 4 grudnia 2017
Pytanie:  Mam działalność (biuro) zgłoszone w miejscu, czyli w siedzibie firmy, ale planuję od maja przyszłego roku przygotować drugi punkt prowadzenia działalności, czyli nie w siedzibie. Czy wobec tego wszelkie koszty na wyposażenia tego lokalu, które będę ponosiła już niebawem, gdyż jest to w stanie deweloperskim mogę księgować w koszty? Chciałam też nadmienić, że w tym drugim miejscu oprócz prowadzenia działalności (czyli drugiego biura) będzie mieszkanie. Jak oddzielić koszty? Czy tę zmianę musze podać w CEiDG?
Odpowiedź: 

Każde nowe miejsce prowadzenia działalności musi być zgłoszone do CEiDG.

W sytuacji, gdy świadczymy usługi pod kilkoma adresami należy podać wszystkie miejsca, w których wykonywana jest działalność gospodarcza. Należy wskazać je w 11 pkt formularza CEiDG, a w przypadku, gdy jest ich więcej, dodatkowo w załączniku CEiDG-MW. Dokonanie zmiany we wpisie do CEiDG nie podlega opłacie.

Należy również pamiętać, że aby rozliczać czynsz za mieszkanie, trzeba również zgłosić w urzędzie miasta lub gminy, że część mieszkania przeznaczona jest do prowadzenia działalności gospodarczej, co wiązać się będzie z nieco wyższym podatkiem od nieruchomości.

W Pani przypadku, kosztem uzyskania przychodu będą jedynie koszty, które zostaną poniesione na przygotowanie nowego biura tj. wtedy, gdy koszty związane będą z prowadzoną działalnością. W takiej sytuacji, dla bezpieczeństwa najlepiej ustalić zasady podziału kosztów, na te które związane są z prywatnym utrzymaniem domu oraz część kosztów, które przypadają na działalność gospodarczą. Zasady te należy określić samodzielnie, bowiem żadne przepisy podatkowe nie normują tej kwestii. Co do zasady, sposobem ustalania wielkości wydatków, które mogą stanowić koszt podatkowy jest procentowe wyodrębnienie udziału powierzchni zajętej i przeznaczonej na prowadzenie działalności do ogólnej powierzchni mieszkania. Ten sposób kwalifikacji kosztów podatkowych jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe.

Reasumując, wydatki poniesione na zakup mebli biurowych mogą stanowić koszt podatkowy o ile będą one faktycznie przeznaczone na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Nie będziemy natomiast w stanie zakwalifikować jako kosztów podatkowych takich kosztów, które służyć będą zarówno do celów prowadzonej działalności jak i na potrzeby prywatne przedsiębiorcy.

W kwestii kwalifikacji kosztów podatkowych należy być ostrożnym i do kosztów zaliczać głównie koszty, które z powodu swojej konstrukcji nie będą mogły służyć do innej celów aniżeli prowadzenia działalności (przykładowo szafa przystosowana do przechowywania segregatorów). Należy pamiętać, że w takiej kwestii zawsze po stronie podatnika będzie konieczność udowodnienia, że poniesiony wydatek służy i jest niezbędny w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Łukasz Walkiewicz

Autor: Łukasz Walkiewicz

Ekspert w dziale audytu ogólnego w KPMG w Polsce
Słowa kluczowe:
CEIDGprowadzenie firmy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz