Pomoc dla ukraińskich przedsiębiorców działających w Polsce

Dodano: 7 kwietnia 2023
Pomoc dla ukraińskich przedsiębiorców działających w Polsce

Od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 10 mln osób uciekających przed wojną. Około 1,5 mln obywateli Ukrainy nadal przebywa w Polsce. Wśród nich są także przedsiębiorcy. Dzięki przyjętej jeszcze w marcu 2022 r. ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, przedsiębiorcy z tego kraju, którzy uzyskali numer PESEL w Polsce, mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski.

W ciągu roku wojny - od 24 lutego 2022 r. do 31 marca br. - do bazy CEIDG wpłynęło ok. 25 tys.  wniosków o rejestrację działalności gospodarczej obywateli Ukrainy w Polsce..

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z PAIH i innymi instytucjami podjęły działania, aby ułatwić start ukraińskim przedsiębiorcom w Polsce. Została uruchomiona  specjalna stronę internetową - biznes.gov.pl/Ukraina, na której znajdują się informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, ale też podejmowaniu pracy i zatrudnianiu obywateli Ukrainy.

PAIH oferuje bezpłatnie przestrzeń biurową z niezbędną infrastrukturą dla firm, w porozumieniu z ukraińską agencją Diia.Business. Dla lepszej komunikacji wprowadzona została obsługa w języku ukraińskim. Agencja obsługuje również program Poland. Business Harbour – kompleksowy pakiet wsparcia, ułatwiający firmom z branży IT relokację na terytorium Polski.

Ukraińskie firmy mogą również bezpłatnie korzystać z przestrzeni biurowej CoWork Ukraina. Swoją siedzibę udostępniła agencja PAIH w Warszawie.

Zadbano także o to, aby pomimo wojny, utrzymywać bilateralne relacje handlowe. Już w czerwcu ubiegłego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, przy wsparciu MRiT, wznowiła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie rząd pracuje nad zmianami w prawie umożliwiającymi ubezpieczenie m.in. projektów inwestycyjnych w Ukrainie. 

Memorandum dotyczące odbudowy Ukrainy

Na podstawie memorandum dotyczącego odbudowy Ukrainy – podpisanego na zakończenie spotkania prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim – strona ukraińska będzie przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy. Strona polska deklaruje zaś gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym dostawami niezbędnych materiałów i wyrobów.

Polskie firmy już teraz wyrażają chęć udziału w powojennej odbudowie naszego wschodniego sąsiada. W czerwcu ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu uruchomiło nabór polskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w projektach odbudowy. Do tej pory zgłosiło się ich ponad 2100.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz