Mniej obowiązków dla pracodawcy!

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

Dodano: 14 września 2012
paragraf

Pracodawca nie będzie miał już obowiązku informowania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rodzaju działalności.

Z przekazywania jakich informacji zostanie zwolniony pracodawca?

Zwolnienie pracodawcy z obowiązku zgłaszania PIP i PIS informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej to na pewno spore ułatwienie dla pracodawcy.

Zmiany te przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zauważmy, że projekt nowelizacji wynika z zapowiedzi premiera Donalda Tuska ujętych w exposé.

Przypomnijmy, że obecnie pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności, zawiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Jeżeli pracodawca nie wywiąże się z tego obowiązku może otrzymać karę grzywny od 1.000 zło do 30.000 zł.

Obowiązek ten powstaje z chwila zatrudnienia pierwszego pracownika.

Skąd PIP i PIS będą wiedzieć o zarejestrowanych podmiotach?

Z rządowego projektu wynika, że PIP oraz PIS będą pozyskiwać te dane z rejestru podmiotów prowadzonego przez GUS i kont płatników prowadzonych przez ZUS.

Co jeszcze ulegnie zmianie?

Zauważmy, że obecnie pracodawca, który rozpoczyna działalność gospodarczą oczekuje na potwierdzenie o nadaniu numeru NIP aż 14 dni. To ma się również zmienić. Pracodawca rozpoczynający działalność otrzyma potwierdzenie o nadaniu numeru NIP w ciągu 3 dni.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Obecnie rządowy projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu. Planuje się, aby wszedł w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Tekst opublikowany: 

14 września 2012 r.

Anna Kostecka

Autor: Anna Kostecka

prawnik z doświadczeniem w urzędzie pracy. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości. Specjalizuje się od ponad 20 lat przede wszystkim w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Od ponad 6 lat na co dzień zajmuje się także tematyką związaną z prawem podatkowym i bilansowym. Autorka wielu publikacji z zakresu m.in. zatrudniania osób bezrobotnych, zatrudniania pracowników młodocianych oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Współpracowała z kilkoma specjalistycznymi wydawnictwami
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz