Ile kosztuje faktoring?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 1 września 2023
Ile kosztuje faktoring?

Faktoring to jedno z dostępnych dla przedsiębiorców źródeł finansowania biznesu. Chociaż usługa nie cieszy się tak dużą popularnością jak pożyczki czy kredyty, nie należy o niej zapominać. Faktoring pozwala bowiem niezwykle skutecznie wspierać przedsiębiorców w walce o utrzymanie bieżącej płynności finansowej. Jak w praktyce wygląda sprzedaż faktur firmom faktoringowym? Z jakimi kosztami wiąże się taka usługa?

Jak faktoring wspiera firmy w walce o utrzymanie płynności finansowej?

Jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzyć się muszą przedsiębiorcy, jest utrzymanie płynności finansowej, czyli zdolności do bieżącego regulowania swoich zobowiązań finansowych. Dlaczego jest to takie trudne? Przede wszystkim z uwagi na fakt, iż należności nie zawsze spływają terminowo i wiele branż zmaga się z częstymi zatorami płatniczymi.

Nie bez znaczenia jest również to, że w wielu branżach standardem są faktury wystawiane z odroczonym terminem płatności. Oznacza to, że sprzedawca w zasadzie kredytuje kontrahentowi przez kilka tygodni czy nawet miesięcy. Realizuje usługę lub sprzedaje określony towar, ale należność otrzymuje dopiero po upływie uzgodnionego czasu. Oczekiwanie na środki oczywiście nie zwalnia sprzedającego z regulowania własnych zobowiązań – wypłaty wynagrodzeń, opłacenia czynszu, zakupu materiałów itd.

Aby utrzymać płynność finansową, przedsiębiorcy bardzo często decydują się na korzystanie z finansowania bankowego. Wnioskowanie o kredyt w banku jest jednak dość uciążliwe. Wymaga szczegółowego dokumentowania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, a nierzadko nawet ustanowienia zabezpieczenia na majątku firmy. Brak zdolności kredytowej przekreśla szansę na jakiekolwiek środki. 

Faktoring stanowi więc doskonałą alternatywę dla kredytu. Jeśli przedsiębiorca dysponuje nieprzeterminowanymi fakturami, wystawionymi kontrahentom z odroczonym terminem płatności, może je sprzedać firmie faktoringowej. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczy na dowolny cel – wypłatę zaległych wynagrodzeń, zakupy czy inwestycje. To istotna różnica między faktoringiem a pożyczką. Kredyt ma bowiem charakter celowy, co oznacza, że można go spożytkować wyłącznie w ustalony z bankiem sposób.

Czy faktoring jest drogi?

Zalet faktoringu nie brakuje, dlatego zasadne wydaje się pytanie dotyczące kosztu takiej formy finansowania. Wiele osób uważa, że faktoring jest drogi i zarezerwowany wyłącznie dla dużych podmiotów. To mit, który nie mają nic wspólnego z prawdą. Przed laty rzeczywiście usługi faktoringowe oferowały głównie banki, a korzystały z nich przede wszystkim duże i średnie podmioty. Dziś jednak na rynku funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych firm faktoringowych, a koszt faktoringu już dawno przestał być barierą. W rezultacie z finansowania takiego korzysta dziś dosłownie każdy przedsiębiorca, który dysponuje nieprzeterminowaną fakturą – w tym nawet freelancerzy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. 

Ile konkretnie kosztuje faktoring? Przykładowo w NFG stawki prowizyjne rozpoczynają się już od 2,49 zł. Warto jednak zaznaczyć, że podobnie jak kredyt, faktoring można wrzucić w koszty i tym samym obniżyć rzeczywistą sumę takiego finansowania.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz