Firma na starcie skorzysta z ułatwień

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 6 maja 2014
Młoda księgowa w tle jej komputer

Osoby, które zdecydują się na założenie własnego biznesu przez 2 lata nie będą płacić zaliczki na PIT, a przez pół roku będą im przysługiwały wakacje ubezpieczeniowe – takie są najnowsze propozycje zmian w ustawach podatkowych i w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Projekt w tej sprawie trafił już do Sejmu.

Nowe przepisy autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej skierowany jest do przedsiębiorców rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej. Proponowane rozwiązania mają zachęcić do zakładania firmy przez absolwentów, osoby bezrobotne oraz osoby w wieku „50+”.

Składki ZUS po 6 miesiącach

Projektodawcy chcą zmian w ubezpieczeniach społecznym i zdrowotnym przez wprowadzenie „wakacji ubezpieczeniowych”. Chodzi opóźnienie powstania obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy zakładają firmę. Jak tłumaczą twórcy nowych przepisów, celem takiej zmiany jest zmniejszenie obciążeń publicznoprawnych w początkowym etapie działalności, kiedy zwykle rzadko osiągane są dochody z działalności gospodarczej.

Obecnie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do momentu zaprzestania wykonywania tej działalności. Nie dotyczy to okresu, kiedy na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca zawiesił firmę.

Po zmianach zostanie odsunięty w czasie moment powstania obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi. A to oznacza, że przez pierwszych 6 miesięcy firma będzie zwolniona z płacenia składek ZUS. Jednak będzie to dotyczyło określonej kategorii przedsiębiorców. Otóż z wakacji ubezpieczeniowych skorzystają wyłącznie osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą jednoosobowo albo w ramach umowy spółki cywilnej. Po pół roku takie osoby będą mogły liczyć na dalsze ułatwienia. Otóż przez 2 lata podstawa wymiaru składek wyniesie 20% kwoty minimalnego wynagrodzenia (zamiast 30%). Bieg 24-miesięcznego terminu, w którym minimalna podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy jest obniżona rozpocznie się po upływie 6-miesięcznych „wakacji” ubezpieczeniowych.

Z takich ułatwień nie będą mogły skorzystać osoby, które:

  1. prowadzą lub w okresie ostatnich 36 miesięcy (zamiast dotychczasowych 60 miesięcy) kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
  2. wykonują w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, działalność wyłącznie na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Kredyt podatkowy przez 2 lata

Obecnie mało kto wie o instytucji kredytu podatkowego. Polega ona na zwolnieniu z uiszczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności. Przedsiębiorca może z niego skorzystać dopiero po 10 miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Aby skorzystać z kredytu, konieczne jest dopełnienie wielu obowiązków. Firma musi zatrudniać co najmniej 5 osób, a jej przychód musi wynosić  co najmniej 1000 euro miesięcznie.

Posłowie PO chcą te wymogi złagodzić. Najważniejsza zmiana w tym zakresie dotyczy momentu, od którego można skorzystać ze zwolnienia od płacenia zaliczek na PIT. Otóż projektodawcy, chcą aby zwolnienie przysługiwało z chwilą rozpoczęcia działalności. Z takiego kredytu będzie można korzystać przez 2 lata od założenia firmy.

Jedyne ograniczenie dotyczące stosowania zwolnienia będzie dotyczyło przedsiębiorców postawionych w stan likwidacji lub co do których została ogłoszona upadłość.

Projektodawcy liczą, że dzięki wprowadzonym zmianom zmniejszy się liczba przedsiębiorców działających w szarej strefie, którzy do tej pory nie rejestrowali swojej działalności, ponieważ obawiali się wysokich kosztów.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Etap legislacyjny: poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw skierowany do Sejmu.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz