Co warto wiedzieć na temat usług faktoringowych?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 29 czerwca 2022
Co warto wiedzieć na temat usług faktoringowych?

Ostatnimi czasy lwia część przedsiębiorców decyduje się wydłużać kontrahentom terminy płatności. Często kończy się to oczekiwaniem na zapłatę aż do 120 dni. Może to być powodem powstania zatorów płatniczych. Na pomoc przychodzi faktoring.

Usługi faktoringowe a umowa faktoringu

Umowa faktoringowa to umowa określana jako nienazwaną. Można zawrzeć ją na warunkach swobody umów, którą określa art. 353 Kodeksu cywilnego. To, czym są usługi faktoringowe wynika z konwencji, która dotyczy faktoringu międzynarodowego. Zgodnie z jej zasadami faktor ma obowiązek wykonywać minimum dwie czynności z poniższej listy:

  • finansowanie dostawcy,
  • rozliczenia związane z wierzytelnościami,
  • windykacja należności wraz z inkaso,
  • przejęcie ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika.

Faktoring jest więc połączeniem usług.

Finansowanie usług

Związana z faktoringiem usługa finansowania polega na opłacaniu faktur przed ostatecznym terminem. Innymi słowy jest to wykup nieprzeterminowanych wierzytelności firmy przez faktora. Należności te powinien otrzymać przedsiębiorca od kontrahentów z tytułu usług lub dostaw. Faktorant, czyli usługobiorca, nie musi oczekiwać na pieniądze za wykonaną usługę lub sprzedaż towaru do wyznaczonego na fakturze terminu – faktor, czyli usługodawca przekazuje bowiem środki finansowe w momencie jej wystawienia.

Zarządzanie wierzytelnościami

Usługa ta może rozpocząć się zanim dojdzie do transakcji, a nawet przed zawarciem umowy faktoringowej. Usługodawca, czyli firma faktoringowa, ma za zadanie zweryfikować zarówno wiarygodność, jak i wypłacalność kontrahentów zgłoszonych do usług faktoringowych. Jeśli transakcja może okazać się ryzykowna, faktor ma powiadomić o tym fakcie faktoranta. To sprawi, że usługobiorca będzie mógł wycofać się ze współpracy z niewiarygodnym kontrahentem.

Zadaniem faktora, związanym z zarządzaniem wierzytelnościami, jest monitorowanie sytuacji w kwestii opóźnień w płatnościach, inkaso należności oraz prowadzenie rozliczeń transakcji. Efekty tych działań przekazywane są faktorantowi w postaci raportów, przedstawiających stan rozliczeń z partnerami biznesowymi. Dzięki tym informacjom przedsiębiorstwo ma możliwość podejmowania decyzji, związanych z chęcią współpracy z danym odbiorcą. Monitoring płatności to także korzyść dla kontrahentów, którzy otrzymują przypomnienia, związane z terminem płatności. Z kolei w przypadku opóźnień – faktor ma obowiązek podjąć czynności dyscyplinujące.

Usługa windykacji

Jednym z elementów zbioru usług faktoringu jest windykacja. W momencie, kiedy pojawiają się trudności z uzyskaniem spłaty, a partner biznesowy nie reaguje na próby ponaglające, związane z upływającym terminem zapłaty należności, faktor może podjąć kroki windykacyjne. Początkowo przebiega to polubownie, natomiast w przypadku braku reakcji może zakończyć się nawet windykacją sądową.

Windykacja polubowna, zwana inaczej miękką, polega na nawiązaniu próby rozmowy z dłużnikiem w celu ustalenia przyczyny powstania opóźnień, wzywa do spłaty roszczeń i negocjuje proces. Jeśli takie działania nie skutkują, ma prawo do upublicznienia danych o kontrahencie, który nie dopełnia umowy, m.in. w biurze informacji gospodarczej lub na rynkach długów.

Jeżeli działania faktora nie przynoszą spodziewanych skutków, ma on prawo udać się po pomoc do sądu oraz z tytułu wykonawczego wyegzekwować zapłatę przy udziale komornika. Należy pamiętać, że im dłużej faktorant czeka na spłatę długu od ustalonego w umowie terminu płatności, tym ciężej będzie mu je odzyskać. Ważne więc, aby rozpocząć proces odzyskiwania należności jak najszybciej. Usługa faktoringowa i związana z nią windykacja sprawia, że w momencie problemów z uzyskaniem terminowej spłaty, faktura może trafić bezzwłocznie do odpowiedniej instytucji.

Ryzyko niewypłacalności odbiorców po stronie faktora

Jeśli faktorant decyduje się na podpisanie umowy o faktoring pełny, czyli bez regresu, eliminuje tym samym ryzyko, związane z brakiem zapłaty przez partnera biznesowego, związanego z realizacją usługi lub dostarczeniem towarów. Jednym z plusów faktoringu pełnego jest bowiem przejęcie wspomnianego wcześniej ryzyka na stronę faktora, który zawiera z ubezpieczycielem umowę o ubezpieczeniu należności. Choć jest to związane z dodatkowymi kosztami – faktorant nie musi przejmować się utratą pieniędzy w momencie, gdy jego klient nie dokonuje terminowych płatności.

Finansowanie to nie wszystko

Co prawda faktoring kojarzony jest najczęściej z usługą finansowania, czyli przyspieszaniem płatności faktury, nie jest to jedyna czynność, dostępna w ramach umowy. Istnieje wiele przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z możliwości monitoringu spłat od partnerów biznesowych, co pozwoli na sprecyzowane planowanie wydatków oraz wpływów.

Faktoring to rozwiązanie również dla tych przedsiębiorstw, które nie potrzebują otrzymywania środków finansowych przed terminem płatności, ale chcą skorzystać z innych części zbioru usług. Nazywane jest to faktoringiem wymagalnościowym, Ta opcja polega na wypłaceniu przez faktora należności w terminie wyznaczonym lub tuż po. Głównym celem tego rodzaju usługi jest zarządzanie wierzytelnościami przez specjalistów, a także pomoc w odzyskiwaniu należności. Faktoring to połączenie kilku usług, a ponieważ nie istnieją prawnie określone wymogi odnośnie do umowy, każdy faktor sam określa zakres swojego działania.

Faktoring – korzyści

Do podstawowych korzyści, związanych z faktoringiem należą:

Stabilizacja finansów firmy

Aby utrzymać bezpieczny i zadowalający poziom finansów – ważne jest zachowanie płynności finansowej. Istnieje wiele przedsiębiorstw, których problemem są zatory płatnicze. Korzyścią, związaną z faktoringiem jest niezwłoczne finansowanie, które zapewnia dostęp do gotówki. Firma ma możliwość skoncentrować się działalności aktualnej oraz planowaniu kolejnych inwestycji, nie martwiąc się o niedostateczną ilość środków na działania bieżące.

Zaletą faktoringu pełnego jest ponadto ochrona przed całkowitym brakiem otrzymania wynagrodzenia za dostarczenie usługi lub towarów. Finansowanie faktur z przejęciem ryzyka oznacza koniec zamartwiania się o możliwą niewypłacalność partnerów biznesowych. Wszelkie transakcje są bezpieczne. Do korzyści należy również pomoc w budowaniu wizerunku przedsiębiorstwa jako firmę rzetelną i solidną, czyli taką z którą każdy chętnie współpracuje.

Efektywne zarządzanie

Jednym z czynników, które wpływają na sukces firmy jest odpowiednie zarządzanie finansami. Faktoring to m.in. alternatywne źródło finansowania. Wypłata środków w terminie wpływa na wzrost sprzedaży oraz zwiększenie obrotów. Fundusze, które zostały uwolnione, można poświęcić na konieczne zakupy, wzrost produkcji, nowe zlecenia i inwestycje, co wpłynie na rozwój firmy. Zaletą faktoringu jest również oszczędność czasu, który przedsiębiorcy tracą na próby odzyskania należności. Ponadto biznes znajduje się pod opieką profesjonalistów.

Skorzystanie z faktoringu (https://faktoria.pl/) daje nowe możliwości rozwoju. Pozwala znaleźć nowe rozwiązania, które mogą w przyszłości zakończyć się sukcesem.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz