Będą uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców

Dodano: 12 lipca 2022
Będą uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii.

Rząd chce zmniejszyć bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców w ramach tzw. Tarczy Prawnej. Chodzi m.in. o przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu postępowania uproszczonego, milczącego trybu załatwienia sprawy, elektronizacji oraz zniesieniu dwuinstancyjności w postępowaniach, których charakter na to pozwala.

Nadmiernie rozbudowany system prawny negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiej gospodarki, a także na stosunek obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Dlatego głównym założeniem Tarczy Prawnej jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, które są niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia działalności gospodarczej.

Najważniejsze rozwiązania

  • Wprowadzone zostanie tzw. postępowanie uproszczone oraz milczący sposób załatwienia sprawy. Będzie to dotyczyć postępowań stosunkowo prostych, w których zazwyczaj występuje jedna strona postępowania, postępowanie dowodowe ma nieskomplikowany charakter, a decyzje zapadają często głównie w oparciu o dokumenty dołączone przez stronę do wniosku lub na podstawie informacji z publicznych rejestrów.

– Postępowanie uproszczone, przejawia się m.in. w stosowaniu urzędowych formularzy wniosku, ograniczonym postępowaniu dowodowym, a także w skróconej formie uzasadnienia. Przykładem postępowania, które będzie prowadzone w trybie uproszczonym będzie m.in. nadanie uprawnień przewodnika górskiego czy wystawienie książeczki żeglarskiej.

– Z kolei instytucja milczącego załatwienia sprawy – stosowana w ramach postępowania uproszczonego albo osobno – stanowi alternatywę dla klasycznego modelu kończenia postępowania administracyjnego. Milczące załatwienie sprawy zostanie wprowadzone np. w postępowaniu w sprawie udzielenia prawa do wydawania świadectw, które dokumentują potwierdzenie właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu.

  • W wybranych postępowaniach (np. w postępowaniu o wpisie i odmowie wpisu do rejestru rzeczoznawców, na podstawie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych), wprowadzona zostanie jednoinstancyjność.

– Rozwiązanie to skróci czas oczekiwania strony na ostateczne rozstrzygnięcie administracyjne, a także pozwoli zaoszczędzić czas i koszty organów administracji.

– Jednoinstancyjność zostanie wprowadzona w sprawach stosunkowo prostych albo takich, gdzie w praktyce rzadko zdarzają się odwołania lub rzadko rozstrzygane są zgodnie z żądaniem strony. Jednocześnie strona będzie mogła zaskarżyć decyzję wprost do sądu administracyjnego.

  • Wprowadzona zostanie elektronizacja procedur administracyjnych, co przyspieszy czas rozpatrywania spraw oraz poprawi jakość obsługi obywateli i przedsiębiorców przez administrację publiczną. Chodzi także o zmniejszenie kosztów oraz poprawę wzajemnej komunikacji.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz