Video NEWS

Video NEWS

Archiwalny Od kwietnia nowa matrycy stawek VAT

matryca

Nowa matryca stawek VAT będzie stosowana od 1 kwietnia 2020 r. Wraz z nią w życie wchodzi wiążąca informacja stawkowa (WIS) to decyzja, która ułatwi podatnikom stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT i zapewni im w tym zakresie odpowiednią ochronę. Dowiedz się więcej.

Podatek cukrowy od kwietnia?

podatek cukrowy

Rząd planuje wprowadzić tzw. podatek cukrowy, Miałby wejść w życie 1 kwietnia tego roku i objąć szeroko zdefiniowany sektor napojów słodzonych.  Jego zadaniem ma być wpływ na nawyki żywieniowe konsumentów i poprawę jakości diety, zwłaszcza dzieci i młodzieży.  Sprawdź szczegóły.

IP BOX już działa

IP BOX już działa

Pojawiła się z jedna z pierwszych decyzji o objęciu spółki z sektora produkcji oprogramowania preferencyjną stawką podatkową w wymiarze 5% tzw. IP BOX, która zaczęła obowiązywać wraz z 1 stycznia 2020 roku. 

Spodziewajcie się korespondencji od ZUS

korespondencja z zus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna informowanie przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 rok. Płatnicy dostaną podsumowanie wpłat przekazanych na indywidualny numer rachunku składkowego oraz saldo konta.

Problemy nowych firm z białą listą

biała lista

Coraz częściej pojawiają się pytania o zatory płatnicze dla nowo powołanych firm, których rachunki nie są jeszcze wyszczególnione na tzw. białej liście. Więcej na ten temat.

Jakie są ułatwienia dla firm w spadku

Ułatwienia dla firm

Korzystną zmianą dla podatników jest obowiązujące od tego roku jest rozwiązanie, zgodnie z którym całość dochodu z tytułu prowadzenia  przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi udział zmarłego małżonka przedsiębiorcy zarządzany przez tymczasowego przedstawiciela, będzie opodatkowany wyłącznie przez żyjącego współmałżonka – z pominięciem praw do udziału w zysku nabywców udziału zmarłego małżonka. 

Zmniejszenie zatorów płatniczych firm

zatory płatnicze

Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy PIT i CIT będą mogli korzystać z tzw. ulgi na złe długi (wcześniej taką możliwość mieli już podatnicy VAT). Dowiedz się więcej.

Zobacz, jak zmienią się zasady składania sprawozdań finansowych przez niektórych podatników CIT

nowe zasady

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady sporządzania sprawozdań finansowych przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (lub są wpisani do innych rejestrów KRS). Dowiedz się więcej.

Pojawiała się nowa instrukcja jak wypełnić PIT-11 z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych

ulga pit

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się nowa instrukcja wyjaśniająca ja sporządzić informację PIT-11 za 2019 r. w wersji 25. Aktualizacja to konsekwencja wejścia w życie  wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych (tj. osób do 26. roku życia).

MF znów ostrzega. Tym razem przed fałszywymi SMS-ami o zaległości na mikrorachunku podatkowym

news

Wraz z nowym rokiem swoją aktywność zwiększyli oszuści i naciągacze, którzy wzięli na celownik firmy i przedsiębiorstwa. Ministerstwo Finansów ostrzega więc przed fałszywymi SMS-ami z informacją o zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym i przed mailami wysyłanymi w imieniu KAS o zbliżającej się kontroli. 

Jak prawidłowo wystawiać faktury w 2020 roku

faktury

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej, sprzedawca wystawi fakturę nabywcy, który posługuje się numerem identyfikującym, tylko w przypadku, gdy ten numer będzie znajdować się na paragonie dokumentującym sprzedaż. Dowiedz się więcej.

Unikaj kas w smartfonach

unikaj kas w smartfonach

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w Internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową.

Obowiązkowe BDO

obowiązkowe BDO

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzenia działalności handlowej lub usługowej wytwarzają lub redystrybuują produkty w opakowanich  foliowych mają obowiązek uzyskać  wpis do dedykowanego rejestru BDO – Bazy Danych Odpadowych.  Dowiedz się więcej na ten temat.

Mikrorachunek od 1 stycznia 2020 r.

mikrorachunek

Od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój indywidualny rachunek, który będzie służyć  do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Sprawdź szczegóły.

Jak skorzystać z 0% stawkę przy WDT po zmianach przepisów

stawka vat 0

Aby skorzystać z 0% stawki towarów przy WDT, podatnik będzie musiał posiadać odpowiednią dokumentację. Zobacz szczegóły.

Zmiany w wystawianiu faktur od 1 stycznia 2020 r.

faktury vat

Nowe przepisy ograniczają wystawianie faktur na rzecz podatników VAT dotyczących transakcji udokumentowanych paragonem fiskalnym. Poznaj szczegóły zmian.

Nowy JPK od przyszłego roku

nowy jpk od przyszłego

Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali podatnicy VAT, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: deklarację i ewidencję.

Zaświadczenie o niezaleganiu on-line

niezaleganie

Za pośrednictwem portalu podatki.gov.pl zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach, podatku od nieruchomości lub środków transportowych można zrealizować w ciągu 7 dni. Dowiedz się więcej.

Mały ZUS coraz bliżej

maly zus coraz bliżej

Według zapowiedzi Rządu około 300 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z małego ZUS-u. Tzw. mały ZUS ma być elementem tzw. Pakietu dla Przedsiębiorców.  Kto będzie mógł skorzystać z preferencji?

Ulgi podatkowe dla marynarzy

marynarze

Niedawno pojawiła się interpretacja ogólna dotycząca ulgi podatkowej dla marynarzy. Dowiedz się więcej.

ZUS ze środków VAT

ZUS ze środków VAT

Jak informuje ZUS opłacanie  składek w ZUS możliwe jest z wykorzystaniem środków z rachunku VAT.

Przydatna aktualizacja w e-mikrofirma

mikrofirma

Ministerstwo Finansów informuje, że  wdrożono aktualizację aplikacji e-mikrofirma. Sprawdź szczegóły.

Została ujednolicona stawka na ekologie

Stawka na ekologie

Teraz instalacja paneli słonecznych podlega opodatkowaniu 8%. Sprawdź, czy miejsce instalacji ma wpływ na wysokość opodatkowania.

Będą nowe deklaracje VAT

Deklaracje VAT

Uwaga! Od 1 listopada 2019 r. będą obowiązywać nowe wersje deklaracji VAT, takich jak: VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9M. Czego dotyczą zmiany?

Będą nowe druki PIT

druki PIT

Resort finansów opublikował rozporządzenie w sprawie wzorów zeznań podatkowych. Czy będzie zmienionych aż 18 deklaracji? Sprawdźmy.

Nowy termin podatku

termin poboru

Sprawdź, jaki jest nowy termin poboru podatku od wypłat z zysku. Upewnij się, jakich to kwot dotyczy.

Rekordowe OPP

Rekordowe OPP

W 2019 r. Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) 874,4 mln zł, czyli o 110,5 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Z możliwości przekazania 1 proc. podatku należnego skorzystało 14,5 mln podatników.

Niższa stawka PIT już obowiązuje

Niższa stawka PIT

Od początku października 2019 r., obowiązują przepisy, które obniżają podatek dochodowy PIT z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowo zmniejszają PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów.

Nowe stawki VAT od listopada

stawki vat

Jak już informowaliśmy od 1 listopada zmianie ulegają stawki VAT na kilka kluczowych segmentów produktów, istotnych zwłaszcza dla aktywnych zawodowo, którzy podlegają obowiązkowi ciągłego kształcenia, uzupełniania i poszerzania wiedzy.  Nowym stawkom podlegają książki i e-booki oraz papierowe czasopisma lokalne i regionalne, które  mają pozostać opodatkowane stawką 5% , gazety, dzienniki i czasopisma będą, co do zasady, opodatkowane podatkiem VAT według stawki 8% także w formacie e-gazet.

Biała lista – do stycznia bez sankcji

MF przypomina

Ministerstwo Finansów przypomina, że w związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT  bezwzględny obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Od września nowe limity dla rencistów i emerytów

Limity przychodów dla pracujących emerytów zmieniają się co kwartał, od września będą niższe. Zmiana dotyczy pracujących rencistów i emerytów  na wcześniejszej emeryturze. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszaniem lub zawieszeniem świadczeń. Nowe progi będą obowiązywały w okresie od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku.

Niższy PIT od 2020 roku

niższy PIT

Stawka podatkowa zostanie obniżona z 18% na 17%. Także zostaną podniesione koszty pracy. Sprawdź więcej.

Od przyszłego roku podatek od usług cyfrowych

usługi cyfrowe

Nowym podatkiem zostaną objęte przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski. Ministerstwo Finansów tłumaczy to koniecznością dostosowania naszego prawa do dyrektywy Komisji Europejskiej.  Dowiedz się więcej.

Budżet na 2020 r. bez deficytu

Rząd przyjął budżet

27 sierpnia 2019 r. rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2020. Zakłada on, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

Nie będzie testu przedsiębiorcy

nie będzie testu przedsiębiorcy

Premier kolejny raz zapowiedział, że nie będzie testu przedsiębiorcy. Potwierdza to także nowy projekt budżetu. Pierwsze zapowiedzi testu pojawiły się kilka miesięcy temu z ust Filipa Świtały, byłego wiceministra finansów i miał umożliwić rozpoznanie i identyfikację kto rzeczywiście prowadzi działalność jako przedsiębiorca  a kto ją tylko pozoruje w celu skorzystania z korzystnych rozwiązań podatkowych.

Sejm zajmie się niższym PIT i kup

Sejm zajmie sie kosztami

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. zapowiadany przez rząd obniżenie PIT z 18 do 17 proc. Nowa przepisy podatkowe mają wejść  w życie 1 października tego roku.

Pracownicy bez PIT nie są zwolnieni z ubezpieczenia zdrowotnego

Młodzi bez zwolnienia

Zakład Ubezpieczeń informuje, że młodzi pracownicy z zerowym PIT nie są zwolnieni z ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby takie, których przychody zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy obowiązujących od 1 sierpnia 2019 r. zmian w przepisach podatkowych, nie korzystają ze zwolnienia ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Interfejs programistyczny API czyli wykaz podatników

Wykaz podatników jako api

Resort Finansów udostępnia opis interfejsu programistycznego API Wykazu podatników VAT. Chodzi o wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Interfejs ten jest na etapie testów wewnętrznych, stąd może jeszcze ulec zmianom.

Czyżby biała lista VAT była problematyczna

Czyżby biała lista VAT była problematyczna

Eksperci twierdzą, że mogą pojawić się problemy wynikające z wprowadzenia białej listy. A to dlatego, że wprowadzone przepisy mogą sprawić, że od przyszłego roku przedsiębiorcy mogą mieć problemy z odliczaniem płatności kartą kredytową lub na rachunki pośredników i operatorów płatności takich jak PayU, PayPal przedsiębiorca przelewa bowiem pieniądze na konta pośrednika nie mając możliwości zdefiniowania i sprawdzenia konta docelowego.

Ministerstwo znów ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega

Ministerstwo ostrzega przed fałszywą korespondencją od KAS i zaleca szczególną ostrożność! Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom.

Konsultacje w sprawie kas w smartfonach potrwały dłużej

konsultacje

Z uwagi na znaczenie projektu rozporządzenia ministra finansów  w tematyce  kas rejestrujących mających postać oprogramowania (np. na smartfony i tablety) oraz duże zainteresowanie strony społecznej, termin konsultacji zostaje wydłużony. Powodem jest duże zainteresowanie strony społecznej i znaczenie projektu. Kluczowym okazało się m.in. zagadnienie obowiązku drukowania paragonów.

Nowa struktura JPK_FA_RR od 1 września

Nowa struktura

Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dot. JPK dla faktur VAT RR. Obowiązuje ona od 1 września 2019 r.

Wiążąca informacja stawkowa

Wis zastąpi PKWIU

Zmiana ureguluje niejasności wynikające ze stosowania PKWiU, który zasadniczo był narzędziem statystycznym, a nie klasyfikacją określającą stawki VAT, przez co odnoszenie się do tej klasyfikacji przysparzało przedsiębiorcom nie lada problemów.  

Klucz do wysyłki JPK_VAT – problemy bez sankcji

Problemy bez sankcji

Ministerstwo Finansów zmieniło certyfikat klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK.  Okazało się to dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców, jednakże Ministerstwo zapowiedziało, że ewentualne opóźnienia wynikające ze zmiany klucza nie będą obłożone sankcjami. Sprawdź szczegóły:

Będą znowu zmiany w składaniu sprawozdań

Zmiany w sprawozdaniach

Chodzi o sprawozdania składane do urzędu skarbowego. Co się zmieni?

Gaz łupkowy zostanie ze starym podatkiem VAT?

Gaz łupkowy

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów z 25 lipca 2014 r., że przewiduje preferencyjne obniżenie podatku na wydobycie tzw. gazu łupkowego nie przyniosło oczekiwanych korzyści dla budżetu i nie przyczynił się do wzrostu wydobycia tą techniką. Co to oznacza? Czy zmieni się stawka podatku?

E-prasa z niższą stawką VAT

e-prasa

Stawka na e-booki i prasę cyfrową zostanie obniżona. Ile wyniesie?

Opodatkowanie darowizn okazjonalnych czy będzie podlegać opodatkowaniu

Darowizny

Znowu wrócił temat opodatkowania darowizn okazjonalnych, takich jak rocznice, wesela i inne. Resort Finansów stoi na stanowisku, że darowizny, zwłaszcza te ponadstandardowe, mogą być podstawą do obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn, warto więc mieć się baczności zwłaszcza przy uzyskaniu wyższych niż uznane za zwyczajowe kwot i odprowadzić za nie podatki zawczasu. Jak będzie?

Będzie jeden rachunek bankowy

Jeden rachunek bankowy

Podatnicy i płatnicy w rozliczeniach z urzędem skarbowym będą posługiwać się tylko jednym rachunkiem bankowym. Zmiany już od 1 stycznia 2020 roku.

Nowa matryca VAT wprowadza istotne zmiany w opodatkowaniu towarów i usług

nowa matryca VAT

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu ale jednocześnie porządkują różnorodność stawek upraszczając w ten sposób rozliczenia z fiskusem przez taką samą stawkę dla wszystkich grup towarów i usług.

Rząd usprawni ściąganie długów

fiskus jako windykator

Rząd przyjął projekt zmian, który daje urzędnikom nowe uprawnienia, mające poprawić ściągalność należności wobec Państwa. Nowe przepisy umożliwią szybszą egzekucję długów przy wykorzystaniu terminali płatniczych, czy też na automatyczne zajęcie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.

Owoce kupione do firmy – sprawdź, co z VAT

zakup owoców

Czy przedsiębiorca odliczy VAT od owoców kupionych pracownikom? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio sąd. Sprawdźmy konsekwencje tego wyroku.

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.

split payment przełożony

Termin wprowadzenia podzielonej płatności, został przełożony o 2 miesiące i wejdzie w życie 1 listopada.  W sytuacji gdy podatnik, mimo obowiązku, nie będzie stosował mechanizmu podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami.

Sprawdź, jak zmienią się stawki w VAT

tańsze cytrusy

Na ostatnim posiedzeniu senatorowie pracowali nad zmianami w VAT, które wprowadzają nową matrycę stawek VAT i wiążącą informację stawkową.

Archiwalny Zerowy PIT od 1 sierpnia 2019 r.

zerowy pit

Obowiązują już zmiany w PIT. Od 1 sierpnia zwolnione są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychody z umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Archiwalny JPK_VAT zastąpi deklarację

jpk

Nowelizacja ustawy o VAT z 4 lipca 2019 r. wprowadziła zmianę polegającą na połączeniu składania VAT-7/VAT-7K z przesyłaniem JPK_VAT. Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Zwolnienie z PIT dla marynarzy nie tylko polskich statków

2 zwolnienia dla marynarzy

Oprócz zmian w opodatkowaniu podatników do 26 roku życia rząd podjął decyzję o zwolnieniu z obowiązku uiszczania podatku PIT od marynarzy także pełniących wachtę  na statkach ze wszystkich krajów UE.

Archiwalny Nowe zasady rozliczania VAT od handlu unijnego

1 nowe zasady opodatkowania

Resort finansów przygotował projekt ustawy wprowadzającej w życie unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT w handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2020 roku.

Archiwalny Jest decyzja - zerowy PIT dla młodych

3 zerowy pit dla młodych

Od 1 sierpnia wchodzi w życie ustawa, według której młodzi, którzy nie przekroczyli 26. roku życia  zostali objęci zwolnieniem z podatku PIT.  Pozwoli im to zaoszczędzić nawet 4.600 zł w skali roku.

Archiwalny Uwaga! Na fałszywe e-meile

znów fałszywe maile

Ministerstwo Finansów przestrzega, że ponownie pocztą elektroniczną są przesyłane fałszywe wiadomości podszywające się pod resort finansów. Czego dotyczą?

Archiwalny Będzie mniej kontroli skarbowych

kontrole skarbowe

Nowy Minister Finansów zapowiedział stopniowe zmniejszanie kontroli skarbowych. co to oznacza?

Archiwalny Deklaracja VAT w formie elektronicznego JPK_VAT

deklaracja vat

Po zmianach, podatnicy nie będą musieli składać osobno dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym obejmującym: deklarację VAT (zastąpi on deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Oznacza to, że do urzędu skarbowego podatnicy będą elektronicznie wysyłać jeden plik JPK_VAT.

Archiwalny Zmiany w zwolnienia VAT

zmiany w zwolnieniach z vat

Będą kolejne wyłączenia z korzystania ze zwolnienia z podatku VAT. Rząd przyjął projekt pakiet zmian regulujących zmiany  w ramach rozliczania VAT w obrocie produktami ropopochodnymi oraz korekty deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej. Dowiedz się więcej.

Archiwalny Mamy nowego ministra finansów

nowy minister

Marian Banaś został powołany na stanowisko ministra finansów. Był on dotychczas wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej  i jako jej szef uznawany jest za sukces KAS w skuteczności ściągania podatków i zmniejszenia tzw. luki vatowskiej. 

Archiwalny Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów

Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów

Do kosztów uzyskania przychodu nie będą zaliczane wydatki zrealizowane jako płatność skierowana na konto podatnika VAT inne niż to wykazane w  rejestrze podatników VAT!  Dotyczy to transakcji przekraczających wartość 15 tys. zł.  Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o VAT.

Archiwalny Podatnicy będą mieli swojego rzecznika

rzecznik praw podatnika

Od 2020 roku zostanie powołany urząd Rzecznika Praw Podatnika. Czy będzie zajmował się rzecznik? Na jakie wsparcie będą mogli liczyć podatnicy? Sprawdźmy.

Archiwalny Będą kary za paragon bez NIP

kary za paragon bez nip

Sprzedawca, który wystawi fakturę bez paragonu z NIP, będzie podlegał karom w wysokości 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze, na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.

Archiwalny Rewolucja w płaceniu podatków

rewolucja w płaceniu podatków

Od przyszłego roku, każdy podatnik będzie miał indywidualne konto podatkowe, na które trzeba będzie wpłacać należne podatki. Dedykowany rachunek zostanie stworzony przez  Administrację skarbową. Sprawdź więcej na ten temat.

Archiwalny Wysoka cena interpretacji podatkowych

Interpretacja fiskusa

Rząd przyjął projekt nowej Ordynacji podatkowej. Jedna ze zmian zakłada, że za interpretację przepisów prawa UE, w szczególności w temacie VAT i akcyzy trzeba będzie zapłacić 2 tys. złotych.

Archiwalny Dzień Wolności Podatkowej w tym roku później

dzień wolności podatkowej

Za nami  Dzień wolności podatkowej, który w tym roku przypadł 8 czerwca, tj. w 159 dzień w roku.  Oznacza to, że na opłacenie wszystkich należnych podatków pracujemy aż  158 dni, to dwa dni więcej niż w ubiegłym roku.

Archiwalny Karta paliwowa a VAT

karta paliwowa

Trybunał twierdzi, że z kartą paliwową nie odliczysz VAT. Sprawdź dlaczego.

Archiwalny Ministerstwo Finansów przygotowuje E-Urząd Skarbowy

urzad skarbowy

e-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym Ministerstwa, w którym zalogowany podatnik będzie miał dostęp do informacji podatkowych i będzie mógł online załatwić sprawy urzędowe dotyczące spraw podatkowych.  Dowiedz się więcej.

Archiwalny Nie będzie testu przedsiębiorcy

test

Rząd deklaruje, że nie będzie testu przedsiębiorcy. W ostatnim czasie pojawiły się też korzystne interpretacje organów podatkowych dotyczące samozatrudnionych. Sprawdź szczegóły.

Archiwalny Fiskus kontroluje rozliczenia leasingu

fiskus kwestinuje

Chodzi o umowy leasingu podpisane w 2018 roku, w sytuacji gdy samochody zostały odebrane w 2019 roku. Sprawdź, co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy.

Archiwalny Resort finansów będzie ostrzegał przed udziałem w karuzeli VAT

mf ostrzega

Jak wynika z zapowiedzi wiceministra finansów Ministerstwo Finansów będzie ostrzegało firmy zagrożone nieświadomym udziałem w karuzeli VAT. Dowiedz się więcej.

Archiwalny Komornik a podatek VAT

Komornik a VAT

Jest ważna interpretacja dla korzystających ze wsparcia komorników. Zgodnie z nią czynności w postępowaniu komorniczym, egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają VAT. Z czego to wynika? Sprawdźmy.

Archiwalny Zerowy PIT dla młodych

Zerowy pit dla młodych

Będzie ulga podatkowa dla osób do 26 roku życia. Sprawdźmy kiedy wejdzie w życie.

Archiwalny Uwaga! Test przedsiębiorcy

Uwaga test przedsiebiorcy

Resort finansów chce ograniczyć możliwość korzystania z podatku liniowego dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Kiedy samozatrudnieni mogą obawiać się zmian?

Archiwalny Będą wyższe koszty uzyskania przychodu

Wyższe koszty uzyskania przychodów

Sprawdźmy o ile i dla kogo wzrośnie wartość uzyskania przychodu.

Archiwalny Nowe stawki podatku

Nowa stawka podatkowa

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać nowe stawki PIT oraz zostanie wprowadzona nowa dodatkowa stawka podatkowa. Ile wyniesie ta stawka? Sprawdźmy.

Archiwalny Nowy rejestr podatników VAT już od września

Nowy rejestr podatników VAT

Nowy wykaz będzie aktualizowany na bieżąco. Dzięki temu podatnicy uzyskają możliwość łatwego ustalenia aktualnego statusu kontrahentów jako podatników VAT. Dowiedz się więcej o nowych przepisach?

Udostępnianie sprawozdań przed zatwierdzeniem

udostępnienie sprawozdania

Sprawozdania finansowe za 2018 roku są przygotowywane w formie xml. Przed zatwierdzeniem muszą być udostępnione. Komu i w jakiej formie?

Archiwalny Nowa stawka podatkowa od 2020 roku

Nowa stawka podatkowa

Od początku przyszłego roku będą obowiązywać trzy stawki podatku PIT. Nowa stawka podatkowa wyniesie 17%. Kto może z niej skorzystać?

Archiwalny Co dalej z testem przedsiębiorcy?

Test dla przedsiębiorcy

Rząd zamierza wprowadzić test przedsiębiorców, aby zweryfikować rozliczenia osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy nowe przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Ostatni moment na rozliczenia przedsiębiorców

Sprawozdanie finansowe

Do 30 kwietnia przedsiębiorcy muszą złożyć nie tylko zeznanie, ale też sprawozdanie finansowe prowadzone na podstawie ksiąg rachunkowych.

Sprawdź, co oznacza dla Ciebie najnowsza uchwała NSA

Rewolucyjny wyrok

NSA wydał ostatnio uchwałę dotyczącą procedury karnej skarbowej względem podatnika w celu wstrzymania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Co w praktyce oznacza to dla podatników?

Archiwalny Samozatrudnieni pod lupą MF

Podatek dla przedsiębiorców

Resort finansów planuje przyjrzeć się podatnikom wystawiającym tylko jedną fakturę. Co to w praktyce oznacza?

Archiwalny Nowa Ordynacja podatkowa od 2020 roku

ordynacja podatkowa

Rząd pracuje nad nową Ordynacją podatkową. Czy podatnicy zyskają na nowych przepisach? A może zwiększą się uprawnienia urzędników?

Archiwalny Czy metoda podzielonej płatności będzie obowiązkowa

Podzielona płatność

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliwa, wykonujący usługi budowlane czy sprzedający towary budowlane mają obligatoryjnie stosować split payment. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Ulga na zakup kas fiskalnych, czy będzie przysługiwała podatnikom korzystającym z kas online

Ulga na zakup kasy

Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kas online. Kogo obejmą nowe przepisy, kiedy wejdą w życie i najważniejsze pytanie, czy podatnicy będą mieli prawo do ulgi na zakup kas fiskalnych? Sprawdźmy.

Archiwalny Kasy online – nowe przepisy wejdą w życie już 1 maja 2019 r.

kasy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 675 zostały już opublikowane przepisy dotyczące kas online. Zobacz, kto i kiedy w pierwszej kolejności musi wymienić kasę na nową.

Kontrowersje dotyczące opodatkowania pączków

Opodatkowanie pączków

Obecnie stawka VAT na pączki jest zróżnicowana, co w praktyce powoduje wiele niejasności. Ministerstwo finansów planuje to uprosić i opodatkować pączki jednolitą stawką VAT. Dowiedz się jaką?

Raje podatkowe po nowemu

Raje podatkowe po nowemu

Resort finansów opublikował dwa rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Z jakimi krajami współpraca może okazać się ryzykowna?

Archiwalny Będą zmiany w opodatkowaniu

zmiany w opodatkowaniu

Odsetki od wypłaconych po terminie świadczeń alimentacyjnych będą zwolnione z PIT. Kiedy? Sprawdźmy!

Archiwalny Już wkrótce eliminacja zatorów płatniczych

Nierzetelny kontrahent

Urząd Ochrony Konkurencji Konsumenta wraz z resortem finansów będzie monitorował nierzetelnych dłużników. Co te zmiany oznaczają? Dla kogo będą korzystne?

Będą nowe stawki VAT

Nowa matryca stawek VAT

Od 2020 r. będzie nowa matryca stawek VAT. Usługi mają być klasyfikowane według PKWiU z 2015, a nie z 2008 r. Co te zmiany będą oznaczać dla przedsiębiorcy? Sprawdźmy.

Archiwalny Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod skarbówkę

Uwaga ma fałszywy e-mail

W ostatnim czasie niektórzy podatnicy otrzymali maile informujące o rzekomej kontroli. Pamiętajmy, że kontrola podatkowa może się odbyć tylko na podstawie pisemnego zawiadomienia podatnika.

Archiwalny Koniec z chaosem w płatnościach

chaos w płatnościach

Będzie baza podatników VAT, z których inni podatnicy będą mogli dowiedzieć się, czy kontrahent jest podatnikiem czynnym czy zwolnionym z VAT, czy został wykreślony z rejestru podatników czynnych.

Archiwalny Jak zmienią się stawki VAT na czasopisma specjalistyczne

książki VAT

Obecnie czasopisma wydawane drogą elektroniczną są opodatkowane 23% stawką VAT, a ich odpowiedniki w formie papierowej - 5% stawką VAT. Po zmianach, bez względu na formę dystrybucji, będzie obowiązywała jednolita stawka VAT. Sprawdź, jaka i od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Archiwalny Wkrótce rusza centralny rejestr faktur VAT

Cetralny rejestr faktur

Resort finansów chce przeprowadzić syntezę deklaracji VAT i JPK_VAT. Ponadto szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie prowadził centralny rejestr faktur VAT. Dowiedz się więcej.

Co z odliczaniem VAT od samochodów niebędących środkiem trwałym w firmie

vat od samochodow

Od początku tego roku przedsiębiorca może odliczyć jedynie 20% wydatków eksploatacyjnych  od auta, które nie jest jego środkiem trwałym. Resort finansów potwierdził, że w przypadku VAT zasady się nie zmieniły. Dowiedz się więcej.

Archiwalny Wkrótce e-PIT dla przedsiębiorców

pity

W tym roku po raz pierwszy Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała za podatników roczne rozliczenie podatku. Za rok z usługi skorzystają też przedsiębiorcy.

Wiążąca informacja stawkowa już od 2020 roku

wiążąca informacja

Planowana nowelizacja ustawy o VAT wprowadzi regulacje, które pozwolą podatnikom uzyskać wiążącą informację stawkową. Co to w praktyce oznacza?

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych można uzyskać online

zaleglosci podatkowe

Resort przedsiębiorczości uruchomił usługę, dzięki której podatnicy i płatnicy mogą występować o zaświadczenie o niezaleganiu lub o zaległościach podatkowych przez Internet. Ile zapłacisz za taką usługę? Dowiedz się więcej.

Archiwalny Kasy online coraz bliżej

Kasy fiskalne on-line

Dowiedz się, kiedy wejdą w życie kasy online. Sprawdź, jakie branże zostaną jako pierwsze objęte obowiązkiem wprowadzenia kas online.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania

Odpowiedź uzyskasz do 48 godzin!

Chcę zadać pytanie teraz!

Biblioteka księgowej

wiper-pixel