Video NEWS

Video NEWS

Budżet na 2020 r. bez deficytu

Rząd przyjął budżet

27 sierpnia 2019 r. rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2020. Zakłada on, że w przyszłym roku wydatki budżetu państwa zostaną zrównoważone wpływami i wyniosą 429,5 mld zł. Oznacza to, że budżet na 2020 r. ma być pierwszym budżetem bez deficytu od 1990 r.

Interfejs programistyczny API czyli wykaz podatników

Wykaz podatników jako api

Resort Finansów udostępnia opis interfejsu programistycznego API Wykazu podatników VAT. Chodzi o wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Interfejs ten jest na etapie testów wewnętrznych, stąd może jeszcze ulec zmianom.

Nie będzie testu przedsiębiorcy

nie będzie testu przedsiębiorcy

Premier kolejny raz zapowiedział, że nie będzie testu przedsiębiorcy. Potwierdza to także nowy projekt budżetu. Pierwsze zapowiedzi testu pojawiły się kilka miesięcy temu z ust Filipa Świtały, byłego wiceministra finansów i miał umożliwić rozpoznanie i identyfikację kto rzeczywiście prowadzi działalność jako przedsiębiorca  a kto ją tylko pozoruje w celu skorzystania z korzystnych rozwiązań podatkowych.

Pracownicy bez PIT nie są zwolnieni z ubezpieczenia zdrowotnego

Młodzi bez zwolnienia

Zakład Ubezpieczeń informuje, że młodzi pracownicy z zerowym PIT nie są zwolnieni z ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby takie, których przychody zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy obowiązujących od 1 sierpnia 2019 r. zmian w przepisach podatkowych, nie korzystają ze zwolnienia ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Czyżby biała lista VAT była problematyczna

Czyżby biała lista VAT była problematyczna

Eksperci twierdzą, że mogą pojawić się problemy wynikające z wprowadzenia białej listy. A to dlatego, że wprowadzone przepisy mogą sprawić, że od przyszłego roku przedsiębiorcy mogą mieć problemy z odliczaniem płatności kartą kredytową lub na rachunki pośredników i operatorów płatności takich jak PayU, PayPal przedsiębiorca przelewa bowiem pieniądze na konta pośrednika nie mając możliwości zdefiniowania i sprawdzenia konta docelowego.

Ministerstwo znów ostrzega

Ministerstwo Finansów ostrzega

Ministerstwo ostrzega przed fałszywą korespondencją od KAS i zaleca szczególną ostrożność! Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom.

Konsultacje w sprawie kas w smartfonach potrwały dłużej

konsultacje

Z uwagi na znaczenie projektu rozporządzenia ministra finansów  w tematyce  kas rejestrujących mających postać oprogramowania (np. na smartfony i tablety) oraz duże zainteresowanie strony społecznej, termin konsultacji zostaje wydłużony. Powodem jest duże zainteresowanie strony społecznej i znaczenie projektu. Kluczowym okazało się m.in. zagadnienie obowiązku drukowania paragonów.

Nowa struktura JPK_FA_RR od 1 września

Nowa struktura

Ministerstwo Finansów opublikowało nową strukturę logiczną postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dot. JPK dla faktur VAT RR. Obowiązuje ona od 1 września 2019 r.

Wiążąca informacja stawkowa

Wis zastąpi PKWIU

Zmiana ureguluje niejasności wynikające ze stosowania PKWiU, który zasadniczo był narzędziem statystycznym, a nie klasyfikacją określającą stawki VAT, przez co odnoszenie się do tej klasyfikacji przysparzało przedsiębiorcom nie lada problemów.  

Klucz do wysyłki JPK_VAT – problemy bez sankcji

Problemy bez sankcji

Ministerstwo Finansów zmieniło certyfikat klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK.  Okazało się to dużym utrudnieniem dla przedsiębiorców, jednakże Ministerstwo zapowiedziało, że ewentualne opóźnienia wynikające ze zmiany klucza nie będą obłożone sankcjami. Sprawdź szczegóły:

Będą znowu zmiany w składaniu sprawozdań

Zmiany w sprawozdaniach

Chodzi o sprawozdania składane do urzędu skarbowego. Co się zmieni?

Gaz łupkowy zostanie ze starym podatkiem VAT?

Gaz łupkowy

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów z 25 lipca 2014 r., że przewiduje preferencyjne obniżenie podatku na wydobycie tzw. gazu łupkowego nie przyniosło oczekiwanych korzyści dla budżetu i nie przyczynił się do wzrostu wydobycia tą techniką. Co to oznacza? Czy zmieni się stawka podatku?

E-prasa z niższą stawką VAT

e-prasa

Stawka na e-booki i prasę cyfrową zostanie obniżona. Ile wyniesie?

Opodatkowanie darowizn okazjonalnych czy będzie podlegać opodatkowaniu

Darowizny

Znowu wrócił temat opodatkowania darowizn okazjonalnych, takich jak rocznice, wesela i inne. Resort Finansów stoi na stanowisku, że darowizny, zwłaszcza te ponadstandardowe, mogą być podstawą do obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn, warto więc mieć się baczności zwłaszcza przy uzyskaniu wyższych niż uznane za zwyczajowe kwot i odprowadzić za nie podatki zawczasu. Jak będzie?

Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.

split payment przełożony

Termin wprowadzenia podzielonej płatności, został przełożony o 2 miesiące i wejdzie w życie 1 listopada.  W sytuacji gdy podatnik, mimo obowiązku, nie będzie stosował mechanizmu podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami.

Sprawdź, jak zmienią się stawki w VAT

tańsze cytrusy

Na ostatnim posiedzeniu senatorowie pracowali nad zmianami w VAT, które wprowadzają nową matrycę stawek VAT i wiążącą informację stawkową.

Zerowy PIT od 1 sierpnia 2019 r.

zerowy pit

Obowiązują już zmiany w PIT. Od 1 sierpnia zwolnione są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z przychody z umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

JPK_VAT zastąpi deklarację

jpk

Nowelizacja ustawy o VAT z 4 lipca 2019 r. wprowadziła zmianę polegającą na połączeniu składania VAT-7/VAT-7K z przesyłaniem JPK_VAT. Od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowa matryca VAT wprowadza istotne zmiany w opodatkowaniu towarów i usług

nowa matryca VAT

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w opodatkowaniu ale jednocześnie porządkują różnorodność stawek upraszczając w ten sposób rozliczenia z fiskusem przez taką samą stawkę dla wszystkich grup towarów i usług.

Będzie jeden rachunek bankowy

Jeden rachunek bankowy

Podatnicy i płatnicy w rozliczeniach z urzędem skarbowym będą posługiwać się tylko jednym rachunkiem bankowym. Zmiany już od 1 stycznia 2020 roku.

Będą nowe stawki VAT

Nowa matryca stawek VAT

Od 2020 r. będzie nowa matryca stawek VAT. Usługi mają być klasyfikowane według PKWiU z 2015, a nie z 2008 r. Co te zmiany będą oznaczać dla przedsiębiorcy? Sprawdźmy.

Owoce kupione do firmy – sprawdź, co z VAT

zakup owoców

Czy przedsiębiorca odliczy VAT od owoców kupionych pracownikom? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio sąd. Sprawdźmy konsekwencje tego wyroku.

Rząd usprawni ściąganie długów

fiskus jako windykator

Rząd przyjął projekt zmian, który daje urzędnikom nowe uprawnienia, mające poprawić ściągalność należności wobec Państwa. Nowe przepisy umożliwią szybszą egzekucję długów przy wykorzystaniu terminali płatniczych, czy też na automatyczne zajęcie kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku.

Zerowy PIT dla młodych

Zerowy pit dla młodych

Będzie ulga podatkowa dla osób do 26 roku życia. Sprawdźmy kiedy wejdzie w życie.

Nowy rejestr podatników VAT już od września

Nowy rejestr podatników VAT

Nowy wykaz będzie aktualizowany na bieżąco. Dzięki temu podatnicy uzyskają możliwość łatwego ustalenia aktualnego statusu kontrahentów jako podatników VAT. Dowiedz się więcej o nowych przepisach?

Udostępnianie sprawozdań przed zatwierdzeniem

udostępnienie sprawozdania

Sprawozdania finansowe za 2018 roku są przygotowywane w formie xml. Przed zatwierdzeniem muszą być udostępnione. Komu i w jakiej formie?

Ostatni moment na rozliczenia przedsiębiorców

Sprawozdanie finansowe

Do 30 kwietnia przedsiębiorcy muszą złożyć nie tylko zeznanie, ale też sprawozdanie finansowe prowadzone na podstawie ksiąg rachunkowych.

Czy metoda podzielonej płatności będzie obowiązkowa

Podzielona płatność

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą paliwa, wykonujący usługi budowlane czy sprzedający towary budowlane mają obligatoryjnie stosować split payment. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Ulga na zakup kas fiskalnych, czy będzie przysługiwała podatnikom korzystającym z kas online

Ulga na zakup kasy

Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kas online. Kogo obejmą nowe przepisy, kiedy wejdą w życie i najważniejsze pytanie, czy podatnicy będą mieli prawo do ulgi na zakup kas fiskalnych? Sprawdźmy.

Kasy online – nowe przepisy wejdą w życie już 1 maja 2019 r.

kasy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 675 zostały już opublikowane przepisy dotyczące kas online. Zobacz, kto i kiedy w pierwszej kolejności musi wymienić kasę na nową.

Co z odliczaniem VAT od samochodów niebędących środkiem trwałym w firmie

vat od samochodow

Od początku tego roku przedsiębiorca może odliczyć jedynie 20% wydatków eksploatacyjnych  od auta, które nie jest jego środkiem trwałym. Resort finansów potwierdził, że w przypadku VAT zasady się nie zmieniły. Dowiedz się więcej.

Wkrótce e-PIT dla przedsiębiorców

pity

W tym roku po raz pierwszy Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała za podatników roczne rozliczenie podatku. Za rok z usługi skorzystają też przedsiębiorcy.

Wiążąca informacja stawkowa już od 2020 roku

wiążąca informacja

Planowana nowelizacja ustawy o VAT wprowadzi regulacje, które pozwolą podatnikom uzyskać wiążącą informację stawkową. Co to w praktyce oznacza?

Kasy online coraz bliżej

Kasy fiskalne on-line

Dowiedz się, kiedy wejdą w życie kasy online. Sprawdź, jakie branże zostaną jako pierwsze objęte obowiązkiem wprowadzenia kas online.

Jest decyzja - zerowy PIT dla młodych

3 zerowy pit dla młodych

Od 1 sierpnia wchodzi w życie ustawa, według której młodzi, którzy nie przekroczyli 26. roku życia  zostali objęci zwolnieniem z podatku PIT.  Pozwoli im to zaoszczędzić nawet 4.600 zł w skali roku.

Zwolnienie z PIT dla marynarzy nie tylko polskich statków

2 zwolnienia dla marynarzy

Oprócz zmian w opodatkowaniu podatników do 26 roku życia rząd podjął decyzję o zwolnieniu z obowiązku uiszczania podatku PIT od marynarzy także pełniących wachtę  na statkach ze wszystkich krajów UE.

Nowe zasady rozliczania VAT od handlu unijnego

1 nowe zasady opodatkowania

Resort finansów przygotował projekt ustawy wprowadzającej w życie unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT w handlu pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2020 roku.

Uwaga! Na fałszywe e-meile

znów fałszywe maile

Ministerstwo Finansów przestrzega, że ponownie pocztą elektroniczną są przesyłane fałszywe wiadomości podszywające się pod resort finansów. Czego dotyczą?

Będzie mniej kontroli skarbowych

kontrole skarbowe

Nowy Minister Finansów zapowiedział stopniowe zmniejszanie kontroli skarbowych. co to oznacza?

Deklaracja VAT w formie elektronicznego JPK_VAT

deklaracja vat

Po zmianach, podatnicy nie będą musieli składać osobno dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT. Nowy plik JPK_VAT będzie dokumentem elektronicznym obejmującym: deklarację VAT (zastąpi on deklaracje VAT-7 i VAT-7K) i ewidencję VAT. Oznacza to, że do urzędu skarbowego podatnicy będą elektronicznie wysyłać jeden plik JPK_VAT.

Zmiany w zwolnienia VAT

zmiany w zwolnieniach z vat

Będą kolejne wyłączenia z korzystania ze zwolnienia z podatku VAT. Rząd przyjął projekt pakiet zmian regulujących zmiany  w ramach rozliczania VAT w obrocie produktami ropopochodnymi oraz korekty deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli celno-skarbowej. Dowiedz się więcej.

Mamy nowego ministra finansów

nowy minister

Marian Banaś został powołany na stanowisko ministra finansów. Był on dotychczas wiceministrem, Szefem Krajowej Administracji Skarbowej  i jako jej szef uznawany jest za sukces KAS w skuteczności ściągania podatków i zmniejszenia tzw. luki vatowskiej. 

Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów

Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów

Do kosztów uzyskania przychodu nie będą zaliczane wydatki zrealizowane jako płatność skierowana na konto podatnika VAT inne niż to wykazane w  rejestrze podatników VAT!  Dotyczy to transakcji przekraczających wartość 15 tys. zł.  Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o VAT.

Podatnicy będą mieli swojego rzecznika

rzecznik praw podatnika

Od 2020 roku zostanie powołany urząd Rzecznika Praw Podatnika. Czy będzie zajmował się rzecznik? Na jakie wsparcie będą mogli liczyć podatnicy? Sprawdźmy.

Wysoka cena interpretacji podatkowych

Interpretacja fiskusa

Rząd przyjął projekt nowej Ordynacji podatkowej. Jedna ze zmian zakłada, że za interpretację przepisów prawa UE, w szczególności w temacie VAT i akcyzy trzeba będzie zapłacić 2 tys. złotych.

Będą kary za paragon bez NIP

kary za paragon bez nip

Sprzedawca, który wystawi fakturę bez paragonu z NIP, będzie podlegał karom w wysokości 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze, na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.

Rewolucja w płaceniu podatków

rewolucja w płaceniu podatków

Od przyszłego roku, każdy podatnik będzie miał indywidualne konto podatkowe, na które trzeba będzie wpłacać należne podatki. Dedykowany rachunek zostanie stworzony przez  Administrację skarbową. Sprawdź więcej na ten temat.

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku później

dzień wolności podatkowej

Za nami  Dzień wolności podatkowej, który w tym roku przypadł 8 czerwca, tj. w 159 dzień w roku.  Oznacza to, że na opłacenie wszystkich należnych podatków pracujemy aż  158 dni, to dwa dni więcej niż w ubiegłym roku.

Ministerstwo Finansów przygotowuje E-Urząd Skarbowy

urzad skarbowy

e-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym Ministerstwa, w którym zalogowany podatnik będzie miał dostęp do informacji podatkowych i będzie mógł online załatwić sprawy urzędowe dotyczące spraw podatkowych.  Dowiedz się więcej.

Karta paliwowa a VAT

karta paliwowa

Trybunał twierdzi, że z kartą paliwową nie odliczysz VAT. Sprawdź dlaczego.

Nie będzie testu przedsiębiorcy

test

Rząd deklaruje, że nie będzie testu przedsiębiorcy. W ostatnim czasie pojawiły się też korzystne interpretacje organów podatkowych dotyczące samozatrudnionych. Sprawdź szczegóły.

Fiskus kontroluje rozliczenia leasingu

fiskus kwestinuje

Chodzi o umowy leasingu podpisane w 2018 roku, w sytuacji gdy samochody zostały odebrane w 2019 roku. Sprawdź, co dokładnie będą sprawdzać urzędnicy.

Resort finansów będzie ostrzegał przed udziałem w karuzeli VAT

mf ostrzega

Jak wynika z zapowiedzi wiceministra finansów Ministerstwo Finansów będzie ostrzegało firmy zagrożone nieświadomym udziałem w karuzeli VAT. Dowiedz się więcej.

Uwaga! Test przedsiębiorcy

Uwaga test przedsiebiorcy

Resort finansów chce ograniczyć możliwość korzystania z podatku liniowego dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Kiedy samozatrudnieni mogą obawiać się zmian?

Komornik a podatek VAT

Komornik a VAT

Jest ważna interpretacja dla korzystających ze wsparcia komorników. Zgodnie z nią czynności w postępowaniu komorniczym, egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają VAT. Z czego to wynika? Sprawdźmy.

Nowe stawki podatku

Nowa stawka podatkowa

Od 1 stycznia 2020 r. będą obowiązywać nowe stawki PIT oraz zostanie wprowadzona nowa dodatkowa stawka podatkowa. Ile wyniesie ta stawka? Sprawdźmy.

Będą wyższe koszty uzyskania przychodu

Wyższe koszty uzyskania przychodów

Sprawdźmy o ile i dla kogo wzrośnie wartość uzyskania przychodu.

Nowa stawka podatkowa od 2020 roku

Nowa stawka podatkowa

Od początku przyszłego roku będą obowiązywać trzy stawki podatku PIT. Nowa stawka podatkowa wyniesie 17%. Kto może z niej skorzystać?

Co dalej z testem przedsiębiorcy?

Test dla przedsiębiorcy

Rząd zamierza wprowadzić test przedsiębiorców, aby zweryfikować rozliczenia osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Czy nowe przepisy wejdą w życie?

Sprawdź, co oznacza dla Ciebie najnowsza uchwała NSA

Rewolucyjny wyrok

NSA wydał ostatnio uchwałę dotyczącą procedury karnej skarbowej względem podatnika w celu wstrzymania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Co w praktyce oznacza to dla podatników?

Samozatrudnieni pod lupą MF

Podatek dla przedsiębiorców

Resort finansów planuje przyjrzeć się podatnikom wystawiającym tylko jedną fakturę. Co to w praktyce oznacza?

Nowa Ordynacja podatkowa od 2020 roku

ordynacja podatkowa

Rząd pracuje nad nową Ordynacją podatkową. Czy podatnicy zyskają na nowych przepisach? A może zwiększą się uprawnienia urzędników?

Kontrowersje dotyczące opodatkowania pączków

Opodatkowanie pączków

Obecnie stawka VAT na pączki jest zróżnicowana, co w praktyce powoduje wiele niejasności. Ministerstwo finansów planuje to uprosić i opodatkować pączki jednolitą stawką VAT. Dowiedz się jaką?

Raje podatkowe po nowemu

Raje podatkowe po nowemu

Resort finansów opublikował dwa rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. Z jakimi krajami współpraca może okazać się ryzykowna?

Będą zmiany w opodatkowaniu

zmiany w opodatkowaniu

Odsetki od wypłaconych po terminie świadczeń alimentacyjnych będą zwolnione z PIT. Kiedy? Sprawdźmy!

Już wkrótce eliminacja zatorów płatniczych

Nierzetelny kontrahent

Urząd Ochrony Konkurencji Konsumenta wraz z resortem finansów będzie monitorował nierzetelnych dłużników. Co te zmiany oznaczają? Dla kogo będą korzystne?

Uwaga na fałszywe maile podszywające się pod skarbówkę

Uwaga ma fałszywy e-mail

W ostatnim czasie niektórzy podatnicy otrzymali maile informujące o rzekomej kontroli. Pamiętajmy, że kontrola podatkowa może się odbyć tylko na podstawie pisemnego zawiadomienia podatnika.

Koniec z chaosem w płatnościach

chaos w płatnościach

Będzie baza podatników VAT, z których inni podatnicy będą mogli dowiedzieć się, czy kontrahent jest podatnikiem czynnym czy zwolnionym z VAT, czy został wykreślony z rejestru podatników czynnych.

Wkrótce rusza centralny rejestr faktur VAT

Cetralny rejestr faktur

Resort finansów chce przeprowadzić syntezę deklaracji VAT i JPK_VAT. Ponadto szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie prowadził centralny rejestr faktur VAT. Dowiedz się więcej.

Zaświadczenie o zaległościach podatkowych można uzyskać online

zaleglosci podatkowe

Resort przedsiębiorczości uruchomił usługę, dzięki której podatnicy i płatnicy mogą występować o zaświadczenie o niezaleganiu lub o zaległościach podatkowych przez Internet. Ile zapłacisz za taką usługę? Dowiedz się więcej.

Jak zmienią się stawki VAT na czasopisma specjalistyczne

książki VAT

Obecnie czasopisma wydawane drogą elektroniczną są opodatkowane 23% stawką VAT, a ich odpowiedniki w formie papierowej - 5% stawką VAT. Po zmianach, bez względu na formę dystrybucji, będzie obowiązywała jednolita stawka VAT. Sprawdź, jaka i od kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Eksperci Czekają na Twoje Pytania

Odpowiedź uzyskasz do 48 godzin!

Chcę zadać pytanie teraz!

Biblioteka księgowej

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel