Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania świadczenia usług opłacanych w całości za pośrednictwem poczty, rachunku bankowego lub rachunku w SKOK

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 1 lutego 2018
Pytanie:  Firma korzystała do tej pory ze zwolnienia z kasy fiskalnej na podstawie poz. 39 załącznika, czyli zapłata w całości wpływała na konto bankowe, a z zestawienia sprzedaży wynikało jakiej transakcji sprzedaż dotyczyła. Czy w 2018 roku nadal firma może korzystać z tego zwolnienia, czy tylko do 31 marca 2018 r.?
Odpowiedź: 

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy firma świadczy usługi, które od 1 stycznia 2018 r. (z okresem przejściowym trwającym do końca marca 2018 r.) podlegają obowiązkowi bezwzględnego ewidencjonowania.

Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej nazywanych osobami prywatnymi) podlega, co do zasady, ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieje jednak wiele zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, które określają rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obowiązujące w 2018 r. w większości powtarza przepisy określone w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obowiązującego w 2017 r.

W tym nadal przewiduje zwolnienie przedmiotowe z obowiązku ewidencjonowania obejmujące świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (zob. § 2 ust. 1 w zw. z poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania).

Zwolnienie to – tak jak wszystkie pozostałe zwolnienia określone obecnie obowiązującym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania - przysługuje do końca 2018 r.

Zauważmy, że nowe rozporządzenie rozszerzyło katalog czynności podlegających bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania.

Od 1 stycznia 2018 r. do czynności tych należą trzy rodzaje usług (zob. § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k-m rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania), tj.:

1)      usługi wstępu na przedstawienia cyrkowe,

2)      usługi wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,

3)      usługi w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Powoduje to, że odpowiedź na pytanie zależy od tego czy firma, o której mowa, świadczy wymienione powyżej usługi. Jeżeli tak, od 1 kwietnia 2018 r. (tj. po zakończeniu okresu przejściowego wynikającego z przepisów § 9 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania), musi ewidencjonować ich świadczenie. W przeciwnym razie do końca 2018 r. może korzystać ze wskazanego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w stosunku do wszystkich świadczonych usług.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz