Zobacz, czy prywatne przejazdy pracowników służbowymi autami wymagają rejestracji na kasie

Joanna Niedzielska

Autor: Joanna Niedzielska

Dodano: 6 września 2016

Czy nieodpłatne zużycie paliwa na cele osobiste pracowników podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej? Poznaj stanowisko sądu i sprawdź komentarz eksperta.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o spółkę, która zakupione samochody (na podstawie odpowiedniej umowy i regulaminu) chciała udostępniać pracownikom. Samochody będą przede wszystkim służyły do wykonywania obowiązków służbowych, ale również do użytku prywatnego pracownika.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy z tytułu pokrycia przez spółkę kosztów paliwa w związku z udostępnieniem pracownikom samochodów służbowych do realizacji zadań, co do których nie można wykluczyć sporadycznego i okazjonalnego wykorzystania do celów prywatnych, spółka ma obowiązek dokonywania rejestracji zdarzeń na kasie fiskalnej?

Przedsiębiorstwo uważało, że nie.

Co na to organ podatkowy?

Organ podatkowy był jednak innego zdania. Twierdził, że spółka dokonuje nieodpłatnego przekazania pracownikom paliwa, co należy traktować jako odpłatną dostawę towarów.

Jakie stanowisko zajął sąd?

Sąd przyznał rację organom podatkowym. W sytuacji, kiedy dochodzi do sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, powstaje obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie fiskalnej. Oznacza to, że zużycie paliwa przez pracowników na ich cele osobiste wymaga ewidencji na kasie. Zdaniem sądu w omawianej sytuacji nie znajdą w tym przypadku zastosowania zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie fiskalnej.

Specjalnie dla Portalu FK komentuje

Joanna Niedzielska

doradca podatkowy,

wspólnik Kancelarii Doradztwa  Podatkowego,
Biuro Rachunkowe IJN s.c.

Wydany przez WSA we Wrocławiu  wyrok o sygn. akt I SA/Wr 303/16 potwierdził stanowisko organów podatkowych. Zgodnie z nim spółka będzie zobowiązana ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej zużycie paliwa na cele osobiste pracowników spółki, w związku z udostępnieniem pracownikom samochodów służbowych, co do których nie będzie można wykluczyć sporadycznego i okazjonalnego wykorzystania do celów prywatnych odbywających się w trakcie realizacji zadań służbowych. Chodzi przykładowo o dojazd do sklepu, czy przedszkola.

Zużycie paliwa jako odpłatna dostawa towarów

W ocenie sądu bezsporną była kwestia, że takie zużycie paliwa spełniać będzie warunki nieodpłatnego przekazania towarów na cele osobiste pracowników, które jest traktowane na równi  z odpłatną dostawą towarów (o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników.

Nieodpłatne przekazywanie pracownikom paliwa z VAT

Co za tym idzie  nieodpłatne przekazywanie pracownikom paliwa na ich cele osobiste będzie czynnością opodatkowaną (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają bowiem odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Sprzedaż wymaga ewidencjonowania na kasie

Pamiętajmy, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).  Sprzedaż to z kolei odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów.

Nie ma zwolnienia z ewidencji

W tym przypadku nie ma również możliwości skorzystania ze zwolnienia, jakie dają przepisy rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. A to dlatego, że jak zauważył sąd przedmiotem obrotu na rzecz pracowników będzie paliwo silnikowe. W świetle § 4 pkt 1 lit. m rozporządzenia taki obrót nie będzie podlegać zwolnieniu z ewidencjonowania.

Mając na względzie powyższe przepisy, orzeczenie WSA oraz stanowisko organu podatkowego, zużycie paliwa należącego do przedsiębiorstwa przez pracowników, na ich cele osobiste, podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Co to dla mnie oznacza?

W sytuacji gdy przedsiębiorca udostępnia pracownikom służbowe auta do celów prywatnych i pokrywa koszty paliwa, stanowi to  nieodpłatne przekazanie i jest traktowane w świetle ustawy o VAT jako sprzedaż. Ponieważ taka sprzedaż jest prowadzona na rzecz pracowników, czyli osób fizycznych nieprowadzących działalności, należy ją ewidencjonować na kasie fiskalnej.

Polecamy też inne komentarze dotyczące VAT:

Wyrok WSA we Wrocławiu z 14 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 303/16

Joanna Niedzielska

Autor: Joanna Niedzielska

doradca podatkowy, wspólnik Kancelarii Doradztwa Podatkowego, Biuro Rachunkowe IJN s.c.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz