Wykreślanie z rejestru podatników VAT – poznaj zmiany od 1 lipca 2018 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 3 kwietnia 2018
010e5025a5d4792562a73fba26209eee7fa8b5d5-medium

Nowelizacja ustawy o VAT, która latem wejdzie w życie, wprowadza zmiany doprecyzowujące w przepisach dotyczących wykreślania podatników z urzędu z rejestru podatników VAT oraz rejestru podatników VAT UE. Sprawdź, co te zmiany oznaczają w praktyce.

Podatnik składające zerowe deklaracje zostanie wykreślony

Projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że wykreślanie z rejestru podatników lub podatników VAT UE ze względu na niewykazywanie w deklaracjach VAT sprzedaży lub zakupów dotyczy również podatników składających „zerowe” deklaracje VAT (zob. projektowane brzmienie art. 96 ust. 9a pkt 3 oraz art. 97 ust. 15 ustawy o VAT). W świetle obecnie obowiązujących przepisów kwestia ta nie jest oczywista.

PRZYKŁAD
Przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT od dłuższego czasu składa „zerowe” deklaracje VAT-7. Obecnie jest kwestią sporną, czy powinien on zostać przez naczelnika urzędu skarbowego wykreślony z rejestru podatników VAT. Po wejściu w życie projektowanej zmiany nie będzie wątpliwości, że zostanie wykreślony.

Przywracanie zarejestrowania podatników

Możliwość przywracania zarejestrowania podatnika wykreślonego z rejestru podatników VAT na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 2 ustawy o VAT (tj. ze względu na nieskładanie deklaracji VAT) będzie ograniczone do przypadków, gdy wniosek podatnika zostanie złożony w terminie dwóch miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru (zob. projektowane brzmienie art. 96 ust. 9h ustawy o VAT).

Z przepisów ma przy tym wynikać wprost, że przywrócenie takie jest możliwe również w przypadku podatników, którzy złożą deklaracje „zerowe” (zob. projektowany art. 96 ust. 9ha ustawy o VAT).

PRZYKŁAD
Po nowelizacji ustawy o VAT czynny podatnik VAT zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT ze względu na niezłożenie deklaracji VAT-7 za 6 kolejnych miesięcy. Po trzech miesiącach od wykreślenia podatnik złożył wniosek o przywrócenie jego rejestracji bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego. Wniosek taki – ze względu na upływ dwumiesięcznego terminu od dnia wykreślenia z rejestru – nie zostanie przez naczelnika urzędu skarbowego uwzględniony.

 

Uwaga na wyłudzanie w VAT

Zostanie zlikwidowana możliwość przywracania - bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego - zarejestrowania podatników wykreślonych z rejestru podatników VAT na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT. Chodzi tu o wykreślenie ze względu na posiadanie przez naczelnika urzędu skarbowego informacji wskazujących na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. W tym celu zostanie uchylony art. 96 ust. 9j ustawy o VAT.

Zmiana w przepisach dotyczących wykreślania podatników z urzędu z rejestru podatników VAT oraz rejestru podatników VAT UE

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie:

1)       nie jest jasne czy z rejestru podatników VAT wykreśleni mogą być podatnicy składający przez dłuższy czas deklaracje „zerowe”,

2)       możliwość przywracania zarejestrowania podatnika ze względu na nieskładanie deklaracji VAT istnieje również po upływie dwóch miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru,

3)       istnieje możliwość przywracania zarejestrowania podatników wykreślonych z rejestru VAT ze względu na posiadanie informacji wskazujących na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi.

Projektowane zmiany zakładają:

1)       doprecyzowanie przepisów w sposób wskazujący, że z rejestru podatników VAT wykreślani mogą być podatnicy składający przez dłuższy czas deklaracje „zerowe”,

2)       wyłączona zostanie możliwość przywracania zarejestrowania podatnika ze względu na nieskładanie deklaracji VAT po upływie dwóch miesięcy od dnia wykreślenia z rejestru,

3)       wyłączona zostanie możliwość przywracania zarejestrowania podatników wykreślonych z rejestru VAT ze względu na posiadanie informacji wskazujących na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi.

 

Polecamy w Portalu FK:

 

Etap legislacyjny: projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – w konsultacjach publicznych.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz