Upewnij się, od kiedy zastosujesz mechanizm podzielonej płatności w VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 czerwca 2018
dacd2e5cf2a3a8ef095310ad029886b81fd90bbf-medium

Split payment wchodzi w życie za 4 dni. Czy zastosujesz podzieloną płatność w VAT, jeśli usługa została wykonana w czerwcu, a płatność nastąpi w sierpniu?

Nowy art. 108a ustawy o VAT ma zastosowanie do płatności realizowanych od 1 lipca 2018 r. Nie jest przy tym przewidziane wyłączenie stosowania tego przepisu do płatności wynikających z umów zawartych przed tym dniem, dotyczących czynności dokonanych przed 1 lipca 2018 r. czy udokumentowanych wystawionymi przed tym dniem fakturami.

Powoduje to, że mechanizm podzielonej płatności ma zastosowanie do płatności realizowanych od 1 lipca 2018 r. dotyczących:

1)      umów zawartych przed 1 lipca 2018 r. lub

2)      czynności dokonanych przed 1 lipca 2018 r., lub

3)      udokumentowanych fakturami wystawionymi przed 1 lipca 2018 r.

 

PRZYKŁAD
W czerwcu 2018 r. firmy będące czynnymi podatnikami VAT zawarły umowę o wykonanie usługi, która to usługa została wykonana pod koniec czerwca 2018 r. Również pod koniec czerwca 2018 r. firma, która wykonała usługę, wystawiła fakturę dokumentującą tę usługę. Płatność za  fakturę zostanie jednak dokonana dopiero w sierpniu 2018 r. Nie ma przeszkód, aby płatność ta została dokonana z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Pamiętaj o nowych wzorach

Od 1 lipca 2018 r. będą obowiązywać nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-8 oraz VAT-9M. Konieczność określenia tych nowych wzorów związana była z wprowadzeniem omawianego mechanizmu podzielonej płatności.

Jedną z zachęt do korzystania z mechanizmu podzielonej płatności jest umożliwienie otrzymywania zwrotów bezpośrednich na rachunek VAT w terminie 25 dni bez konieczności spełniania warunków określonych przepisami art. 86 ust. 6 ustawy o VAT. Warunkiem tego jest jedynie wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją VAT.

W związku z tym nowe wzory deklaracji VAT-7/VAT-7K zawierają pozycję, w której wykazywane są kwoty zwrotu na rachunek VAT. Kwoty takie są wykazywane w poz. 58 (a wcześniej w poz. 57) tych deklaracji, zaś wniosek podatnika o zwrot na rachunek VAT jest składany poprzez zaznaczenie kwadratu „tak” w poz. 68 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Ponieważ są to nowe pozycje deklaracji VAT-7 i VAT-7K, ich dodanie spowodowało przesunięcie numerów następujących po nich pozycji.

PRZYKŁAD
W ramach deklaracji VAT-7 za lipiec 2018 r. podatnik zamierza wykazać kwotę 17.293 zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek VAT. W tym celu powinien kwotę tę wykazać w poz. 57 i 58 deklaracji VAT-7 za lipiec 2018 r. oraz zaznaczyć kwadrat „tak” w poz. 68 tej deklaracji.

Nowe wzory deklaracji VAT-7/VAT-7K uwzględniają również fakt wprowadzenia przepisów zachęcających do wcześniejszego regulowania zobowiązań z tytułu podatku VAT za pośrednictwem rachunku VAT. Podatnicy korzystający z tej możliwości zaznaczają kwadrat tak w poz. 67 deklaracji VAT-7/VAT-7K według nowego wzoru. Również dodanie tej pozycji spowodowało przesunięcie numerów kolejnych pozycji deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Z możliwości tej korzystać mogą również podatnicy składający deklaracje VAT-8 i VAT-9M. Składający te deklaracje podatnicy, którzy korzystają z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy o VAT, zaznaczać powinni kwadrat tak w – odpowiednio - poz. 25 deklaracji VAT-8 oraz poz. 19 deklaracji VAT-9M.

Nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-8 i VAT-9M są stosowane począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r., zaś nowy wzór deklaracji VAT-7K – począwszy od rozliczenia za III kwartał 2018 r.

Nie został przy tym przewidziany okres przejściowy, w którym mogą być stosowane stare wzory deklaracji (przewidywał to projekt nowego rozporządzenia w sprawie deklaracji VAT). W konsekwencji na nowych formularzach muszą zostać złożone już deklaracje VAT-7/VAT-8 i VAT-9M za lipiec 2018 r. oraz deklaracje VAT-7K za III kwartał 2018 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz