Szef KAS może wydać postanowienie o blokadzie rachunku

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 17 stycznia 2018
kalkulator, laptop - liczenie na kalkulatorze

Od 13 stycznia 2018 r. zaczął działać system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców. Wynika to z wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Ustawa wprowadza też zmiany w VAT. Sprawdź szczegóły zmian.

Celem tej ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT spowodowanej wyłudzeniami.

Dane ze STIR trafią do szefa Krajowej Administracji Skarbowej

Wykorzystywany do tego jest system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, czyli tzw. STIR. Przy wykorzystaniu danych ze STIR Szef Krajowej Administracji Skarbowej (dalej Szef KAS) dokonuje od 13 stycznia 2018 r. analizy wykorzystywania banków i SKOK-ów do popełniania wyłudzeń skarbowych. W związku z tym na banki oraz SKOK-i nałożony został obowiązek przekazywania do STIR stosownych informacji, zestawień oraz – na wniosek Szefa KAS – dodatkowych informacji.

Na podstawie posiadanych danych STIR automatycznie ustala wskaźnik ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do popełniania wyłudzeń skarbowych. Informacje o tym wskaźniku są przekazywane Szefowi Kas, a także bankom i SKOK-om w celu realizacji określonych przepisami obowiązków, np. wynikających ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Przepisy we wskazanym zakresie zostały przede wszystkim dodane do Ordynacji podatkowej (w drodze dodania działu IIIB zatytułowanego „Przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych”). Stosowne zmiany zostały również wprowadzone do szeregu innych ustaw, w tym do Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy o NIP, ustawy Prawo bankowe oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Blokada rachunku

Szef KAS może wydać postanowienie o blokadzie rachunku (rachunków) podmiotu kwalifikowanego na okres nie dłuższy niż 72 godziny. Postanowienie takie może być wydane, jeżeli ogół informacji posiadanych przez Szefa KAS, w szczególności wyniki analizy ryzyka, ale także inne okoliczności znane organom KAS dzięki informacjom podatkowym oraz pracy operacyjnej i analitycznej, wskazują, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego jest konieczna, aby temu przeciwdziałać. Ocena tych przesłanek należy do Szefa KAS.

Zmiany w VAT

Omawiana ustawa wprowadziła również zmiany w ustawie o VAT. Na podstawie nowych przepisów naczelnik urzędu skarbowego może odmówić rejestracji podmiotu jako podatnika, jeżeli z posiadanych informacji wynika, że podmiot ten jako podatnik może prowadzić działania z zamiarem wykorzystania działalności banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi w rozumieniu wskazanych powyżej przepisów działu IIIB Ordynacji podatkowej (zob. dodany art. 96 ust. 4a pkt 5 ustawy o VAT).

Ze względu na posiadanie takich informacji naczelnicy urzędów skarbowych mogą również wykreślić podatników z rejestru podatników VAT (zob. dodany art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT). W takich przypadkach możliwe jest przywrócenie rejestracji podatnika jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik udowodni, że prowadzone przez niego działania nie są realizowane z zamiarem wykorzystania działalności banków lub SKOK-ów do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi albo wyjdą na jaw inne okoliczności lub dowody, z których wynikał brak tego zamiaru (zob. dodany art. 96 ust. 9j ustawy o VAT).

Elektroniczne wykazy wykreślonych podatników

Ponadto omawiana ustawa wprowadziła elektroniczne wykazy podmiotów, które nie zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT, zostały wykreślone z rejestru z urzędu bez konieczności zawiadamiania tego podmiotu lub zostały przywrócone jako podatnicy VAT. Wykazy takie są prowadzone przez Szefa KAS i udostępniane na stronach internetowych BIP Ministerstwa Finansów (zob. dodany art. 96b ustawy o VAT). Są one dostępne na stronie http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/wykaz-podmiotow-niezarejestrowanych-oraz-wykreslonych-i-przywroconych-do-rejestru-vat

 

ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2491).
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz