Szczepionki i testy na COVID-19 bez podatku VAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 28 grudnia 2020
Szczepionki i testy na COVID-19 bez podatku VAT

Minister Finansów wydał rozporządzenie, na podstawie którego szczepionki na COVID-19 i testy diagnostyczne w tym kierunku nie będą obciążone VAT. Obniżona  do wysokości 0% stawka podatku na te produkty dotyczy ich dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia, a także  importu.

Zerową stawkę VAT dla  dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu szczepionek oraz testów wykrywających koronawirusa – wprowadzają nowe przepisy wydane przez ministra finansów. Dokładnie chodzi tutaj o rozporządzenie z 18 grudnia 2020 r.,. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Warunki, które muszą spełniać szczepionki i testy

Na podstawie wspomnianego wcześniej rozporządzenia – w wyniku zmian dokonanych w treści  rozporządzenia MF z 25 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 527) – z omawianej preferencji podatkowej będą tymczasowo  korzystać:

  • szczepionki przeciwko COVID-19, będące produktami leczniczymi dopuszczonymi do obrotu na terytorium Polski zgodnie z przepisami ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, a także  uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.
  •  testy diagnostyczne w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19, będące wyrobami medycznymi do diagnostyki in vitro w rozumieniu ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (dopuszczone do obrotu na terytorium Polski).

Uzasadnienie wprowadzonych zmian

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu omawianej nowelizacji, zmiana umożliwi stosowanie stawki VAT 0% przez podmioty dokonujące dostaw testów i szczepionek m.in. do placówek opieki medycznej wykonujących testy i podających szczepionki (producenci i dystrybutorzy testów i szczepionek). Możliwość zakupu przez te placówki testów wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2 (i wywołanej nim choroby COVID-19) oraz ewentualnie szczepionek przeciwko COVID-19, nieobciążonych podatkiem VAT (tj. ze stawką 0%) – wpłynie na koszty opieki medycznej w tym obszarze, przyczyniając się tym samym do zwiększenia jej dostępności dla obywateli.

Rozporządzenie zmieniające, o którym mowa, weszło w życie 19 grudnia 2020 r.  i  ma być stosowane do końca 2022 roku.

 

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz