Sprzedaż nowego samochodu klientowi z innego państwa członkowskiego. Jak rozliczyć VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 11 stycznia 2018
Pytanie:  Jesteśmy spółką z o.o., która zajmuje się handlem samochodami. Sprzedaliśmy nowe auto dla klienta z Anglii, który prowadzi tam działalność, ale nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE, nie figuruje w systemie VIES. Czy w takim przypadku należy wystawić fakturę ze stawką 23% i wykazać w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż krajową?
Odpowiedź: 

W przedstawionej sytuacji możliwe jest potraktowanie dostawy (sprzedaży) samochodu jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zastosowanie do niej stawki 0% oraz wystawienie faktury z tą właśnie stawką podatku VAT.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Co do zasady, aby wystąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów konieczne jest, aby nabywca był zarejestrowany jako podatnik VAT UE (art. 13 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT). Od zasady tej istnieją dwa wyjątki.

Jeden z nich dotyczy transakcji, których przedmiotem są nowe środki transportu (pojęcie nowych środków transportu definiuje przepis art. 2 pkt 10 ustawy o VAT), a więc, między innymi, samochody osobowe, które przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy.

W przypadkach takich do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dochodzi również w przypadkach, gdy nabywcą jest niezarejestrowany jako podatnik VAT UE podmiot działający (zamieszkujący) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim (zob. art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT).

W konsekwencji, przykładowo, do wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu dochodzi również wówczas, gdy nabywcą jest o brytyjska firma, która nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. A zatem w przedstawionej sytuacji możliwe jest potraktowanie dostawy (sprzedaży) samochodu jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zastosowanie do niej stawki 0% oraz wystawienie faktury z tą właśnie stawką podatku VAT.

Oczywiście prawo do zastosowania stawki 0% należy udokumentować, czego sposób zależy od rodzaju przemieszczenia samochodu do Wielkiej Brytanii. Niezależnie od scenariusza – ponieważ nabywcą przedmiotowego samochodu jest podmiot, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT - kopię wystawionej faktury lub dane w niej zawarte jesteście Państwo obowiązani, w terminie 14 dni od dnia dokonania dostawy, przesłać do wyznaczonej jednostki, o której mowa w art. 97 ust. 17 ustawy o VAT (zob. art. 106g ust. 4 ustawy o VAT), tj. do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, jak również sporządzić dokumentu wywozu, o którym mowa w art. 42 ust. 5 ustawy o VAT (zob. art. 42 ust. 6 ustawy o VAT; dokument ten jest sporządzany na formularzu oznaczonym symbolem VAT-22).

Na zakończenie pragnę wyjaśnić, że spełnianie warunków zastosowania stawki 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu, o której mowa, nie jest obowiązkowe. Możliwe jest w związku z tym potraktowanie tej dostawy jako dostawy krajowej opodatkowanej stawką 23%. Zastrzec jednak należy, że nie wyłączy to obowiązku naliczenia przez nabywcę brytyjskiego podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, a więc spowoduje, że w istocie będzie on obowiązany do zapłacenia podatku VAT dwukrotnie,

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz