Sprawdź, czy budowa hotelu pracowniczego może przynieść korzyści w VAT

Dodano: 24 sierpnia 2017
beed1d340ccc060d8c42eb3ab34d118f49680e13-medium

Czy podatnik odliczy VAT z faktur za wydatki poniesione na budowę hotelu dla pracowników? Poznaj wyrok sądu w tej sprawie.

Czego dotyczył spór?

Sprawa dotyczyła rolnika prowadzącego działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej – produkcji pieczarek. W związku z rozbudową zakładu, podjął on decyzję o budowie hotelu pracowniczego, aby zachęcić pracowników do przyjazdu i podjęcia zatrudnienia. Miejsca w pokojach w hotelu pracowniczym będą udostępniane pracownikom na czas trwania stosunku pracy. Rolnik jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT  wykazanego na fakturach związanych z budową, podstawowym wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego. Chciał też wiedzieć, czy nieodpłatne udostępnienie pokoi nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT oraz czy odpłatne (na podstawie umowy najmu) będzie zwolnione z opodatkowania.

Rolnik twierdził, że ma prawo do odliczenia VAT wykazanego na fakturach związanych z budową, podstawowym wyposażeniem oraz bieżącym utrzymaniem hotelu pracowniczego. Z kolei nieodpłatne udostępnienie miejsc w pokojach w hotelu pracowniczym pracownikom stanowić będzie użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa do celów działalności gospodarczej, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Udostępnienie miejsc w pokojach w hotelu pracowniczym pracownikom za odpłatnością będzie zwolnione z opodatkowania jako usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organ podatkowy uznał stanowisko za prawidłowe w zakresie opodatkowania nieodpłatnego użyczenia pracownikom miejsc w pokojach w hotelu pracowniczym oraz w zakresie zwolnienia od VAT usług wynajmu pracownikom miejsc w pokojach, a za nieprawidłowe w zakresie prawa od odliczenia podatku naliczonego.

Jak w sprawie orzekł sąd?

Stanowisko to podtrzymał również sąd. Wydatki poniesione przez podatnika na budowę, wyposażenie i bieżące utrzymanie hotelu pracowniczego związane będą w sposób bezpośredni z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT oraz zwolnionymi od podatku.

Jakie są praktyczne skutki wyroku?

Wydatki poniesione na budowę, wyposażenie i bieżące utrzymanie hotelu pracowniczego są bezpośrednio związane z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu VAT oraz zwolnionymi od podatku. W konsekwencji prawo do odliczenia podatku naliczonego od przedmiotowych wydatków nie będzie przysługiwało w ogóle, ponieważ nie będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Polecamy też w Portalu FK:

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Po 1604

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz