Spółka wykreślona z rejestru podatników VAT a import usług

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 stycznia 2018
Pytanie:  Spółka z o.o. została wykreślona z rejestru VAT 1 czerwca 2017 r. Na dzień dzisiejszy nie jest podatnikiem VAT. Jednym ze wspólników jest obywatel amerykański posiadający w USA własną firmę. Spółka 6 listopada 2017 r. przekazała na jego konto firmowe w USA zaliczkę na zakup towarów i pokrycie kosztów transportu lotniczego do Warszawy. W dniu 20 listopada 2017 r. otrzymała fakturę za zakupiony towar i fakturę za koszt wysyłki. Czy spółka musi sporządzać jakieś deklaracje VAT? Czy występuje import usług w zakresie transportu i jak go rozliczyć?
Odpowiedź: 

Odpowiedzi na pytania zależą od tego, czy spółka pomimo wykreślenia z rejestru podatników VAT jest – w związku z działalnością przygotowawczą do podjęcia działalności – podatnikiem VAT.

W pierwszej kolejności wyjaśnić pragnę, że pojęcie podatnika VAT jest często utożsamiane z podatnikami zarejestrowanymi (zwłaszcza - w przypadku polskich podatników - jako czynni podatnicy VAT). Tak jednak nie jest, gdyż podatnikami VAT są wszystkie podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu VAT (zob. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). W konsekwencji podatnikami VAT są nie tylko podatnicy zarejestrowani (w Polsce – jako podatnicy VAT czynni lub podatnicy VAT zwolnieni), ale również podatnicy niezarejestrowani.

Jednocześnie działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również działalność przygotowawczą, tj. czynności (w tym zakupy) dokonywane w celu i z zamiarem rozpoczęcia przyszłej działalności gospodarczej (zob. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lutego 1985 r. w sprawie 268/83). Nie jest w związku z tym wykluczone, że pomimo wykreślenia z rejestru podatników VAT spółka, o której mowa, jest podatnikiem VAT (tyle że niezarejestrowanym).

Oznaczałoby to, że spółka jest w przedstawionej sytuacji najprawdopodobniej zobowiązana do rozpoznania importu usługi transportowej. W tym celu powinna złożyć deklarację VAT-9M i wpłacić do urzędu skarbowego podatek należny.

Gdyby jednak spółka, o której mowa, nie była podatnikiem VAT, nie ciążyłyby na niej w przedstawionej sytuacji żadne obowiązki w zakresie VAT. Obowiązek rozpoznawania importu usług obciąża bowiem wyłącznie podatników  (bez względu na rejestrację VAT UE lub obowiązek dokonania takiej rejestracji) oraz osoby prawne niebędące podatnikami, które są zarejestrowane albo obowiązane do zarejestrowania jako podatnicy VAT UE (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. b tiret pierwsze ustawy o VAT).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
import usługrejestr
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz