Skutki VAT przy sprzedaży przez internet

Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Dodano: 8 kwietnia 2014
Pytanie:  Podatnik czynny VAT prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (KPiR) handluje artykułami i częściami samochodowymi w ramach sprzedaży prowadzonej przez Internet (Allegro). W ramach takiej sprzedaży zdarza się, że klient zapłaci za towar w godzinach wieczornych zakupując towar na allegro, z tytułu której to transakcji podatnik otrzymuje zapłatę przed dostawą na rzecz zamawiającego. Podatnik następnego dnia zamawia towar, którego dostawa na jego rzecz ma miejsce w kolejnym dniu, po czym tego samego dnia lub następnego towar jest wysyłany wraz z fakturą lub paragonem (dokumenty sprzedaży) do klienta. Towar do klienta najczęściej dostarczony jest dnia następnego lub drugiego dnia od wysyłki. Zdarza się, że klient rezygnuje z zakupu, a wtedy towar wraz z dokumentem zakupu wraca do podatnika. Bywa również, że przesyłka jest awizowana i klient odbiera ją po 1-2 tygodniach, albo nie odbiera i wtedy przesyłka wraca do podatnika. W związku z takimi okolicznościami powstają następujące pytania:
  1.    W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT oraz w podatku dochodowym PIT ?
  2. Kiedy należy dokonywać korekty przy zwrotach towaru po rezygnacji z zakupu lub przy zwrotach z uwagi na brak odbioru towaru przez klienta i w jakim miesiącu rejestrować te zdarzenia dla celów podatku VAT i PIT ?
  3. Co należy zrobić z podatkiem VAT i podatkiem PIT w sytuacji zwrotu towaru, za który klient zapłacił przy jego zamawianiu przez Internet ?
  4. Jak potraktować wpłatę za konkretny towar, czy jako zaliczka na poczt dostawy, czy jako zapłata za towar ?
  5. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy VAT oraz PIT, jeżeli klient zamówi towar za pobraniem, który jest mu wysyłany przez przewoźnika wraz dokumentami sprzedaży np. 20 lutego, a klient odbierze go np. 25 lutego lub 3 marca, czy ma to miejsce w dniu przekazania przesyłki kurierowi, czy dopiero w dniu faktycznego dostarczenia towaru klientowi ?

Pozostało jeszcze 64% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Marian Szałucki

Autor: Marian Szałucki

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz