Plik JPK_FA a faktury wystawiane w ramach samofakturowania

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 lipca 2018
Pytanie:  Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Za usługi serwisowe z tytułu gwarancji dostaje wynagrodzenie od producenta sprzętu. Producent ten wystawia fakturę w ramach "samofakturowania", w której to fakturze sprzedawcą jest Pan Jan, a nabywcą wspomniany producent sprzętu. Ta faktura nie jest generowana przez program do fakturowania pana Jana, więc nie będzie go na wygenerowanym (w razie potrzeby) pliku JPK_faktura. W jaki sposób Pan Jan ma postąpić w razie wezwania urzędu skarbowego o plik JPK_faktura?
Odpowiedź: 

Z art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej wynika, że w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Z kolei art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że struktura logiczna postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych, z uwzględnieniem możliwości wytworzenia jej z programów informatycznych używanych powszechnie przez przedsiębiorców oraz automatycznej analizy danych, jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych. To właśnie dane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, stanowią Jednolity Plik Kontrolny, czyli w skrócie JPK.

W ramach realizacji tego obowiązku podatnicy są obowiązani przekazywać na żądanie organów podatkowych w formacie JPK, między innymi, dowody księgowe. Dotyczy to w szczególności faktur (a precyzyjniej – faktur sprzedażowych; z komunikatu Ministerstwa Finansów wynika, że obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych dowodów księgowych nie obejmuje faktur zakupowych), który to obowiązek realizowany jest poprzez przekazywanie plików JPK_FA.

Nie ma przy tym wyłączenia realizacji tego obowiązku w stosunku do faktur sprzedaży wystawianych w ramach samofakturowania przez nabywców towarów i usług. W konsekwencji w przedstawionej sytuacji Pan Jan obowiązany będzie uwzględniać wskazane faktury w przekazywanym na żądanie pliku JPK_FA.

Być może do czasu wystąpienia z ewentualnym takim żądaniem wobec Pana Jana producent używanego przez niego programu uwzględni konieczność wykazywania tych faktur w pliku JPK_FA (do czego Pan Jan może się przyczynić zgłaszając taką potrzebę). Jeżeli to nie nastąpi Panu Janowi pozostaje:

1)      rezygnacja z wystawiania faktur przez producenta faktur w ramach samofakturowania, oraz

2)       uwzględnienie przedmiotowych faktur w wygenerowanym pliku JPK_FA albo przy wykorzystaniu innego programu komputerowego, albo ręcznie, tj. poprzez samodzielną edycję wygenerowanego pliku JPK_FA; okoliczność, że używany przez Pana Jana program do fakturowania nie uwzględnia faktur, o których mowa, nie zwalnia bowiem Pana Jana z obowiązku uwzględnienia tych faktur w przekazywanym na żądanie naczelnika urzędu skarbowego pliku JPK_FA.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Słowa kluczowe:
JPKsamofakturowanie
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz