Otrzymanie środków finansowych od lidera projektu kulturalnego trzeba udokumentować notą

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 sierpnia 2015
Pytanie:  Jesteśmy samorządową instytucją kultury, która jest podatnikiem VAT UE i prowadzi sprzedaż mieszaną (zarówno zwolnioną z VAT – np. warsztaty artystyczne, ryczałtowa sprzedaż przedstawień teatralnych, jak i opodatkowaną – usługi związane z filmami, wstęp na spektakle czy koncerty). W najbliższym czasie nasza instytucja ma otrzymać fundusze z UE jako partner projektu kulturalnego. Nastąpi to za pośrednictwem lidera projektu z Estonii, który wnioskował o wsparcie z UE i ma rozdzielić je wśród partnerów z kilku różnych państw. W ramach projektu nasza instytucja przygotuje polską odsłonę filmowego edukacyjnego portalu internetowego, który został stworzony przez estońskiego lidera. Mamy również pozyskać filmy do portalu i opatrzyć je polskimi napisami, a następnie promować portal w szkołach i przeszkolić nauczycieli, jak z niego korzystać w pracy z uczniami. Lider z Estonii nalega na przekazanie nam środków na realizację projektu na podstawie wystawionej przez nas faktury. My jednak uważamy, że należałoby wystawić notę obciążeniową, traktując środki jako dotację lub pozostałe przychody operacyjne. Realizacja projektu nie będzie dla nas dochodowa i nie przyniesie nam żadnych innych wpływów poza środkami od lidera. Wpływy te zostaną wykorzystane wyłącznie na realizację zadania, a po jego zakończeniu jesteśmy zobowiązani do przekazania liderowi raportu z wydatkowania środków. Czy powinniśmy wystawić liderowi notę, czy raczej fakturę? Czy w drugim przypadku mielibyśmy prawo do odliczenia VAT od zakupów dotyczących projektu przy założeniu, że wystawimy fakturę eksportową za „realizację polskiej odsłony edukacyjnego portalu filmowego i promocję portalu”?

Pozostało jeszcze 62 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (9.00 zł netto) »Przez SMS (10.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel