Odliczenia VAT dotyczące samochodu

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 2 maja 2018
Pytanie:  Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Używa do tej działalności samochód prywatny, nie wprowadzony jako środek trwały. Czy, aby odliczyć VAT od paliwa i innych wydatków samochodowych od samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych musi być prowadzona kilometrówka? Czy kupując samochód na firmę i wprowadzając go do ewidencji środków trwałych będzie można odliczyć VAT? Czy sprzedając samochód firmowy, przychód z tej sprzedaży też będzie opodatkowany ryczałtem 8,5%?
Odpowiedź: 

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikom przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług, w tym paliwa, do samochodów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Dotyczy to również samochodów prywatnych, które nie zostały wprowadzone do środków trwałych. Uprawnienie to przysługuje bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu.

Inaczej ma się rzecz, jeżeli chodzi o kwotę podatku naliczonego przy dokonywaniu takich zakupów. Kwota podatku naliczonego w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi jest bowiem, co do zasady, ograniczona do 50% kwoty podatku (zob. art. 68a ust. 1 ustawy o VAT).

Tylko niektóre pojazdy samochodowe uprawniają do dokonywania pełnych odliczeń. Są to:

  1. pojazdy samochodowe uprawniające do pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy,
  2. pozostałe pojazdy samochodowe; pojazdy należące do tej grupy uprawniają do pełnych odliczeń, jeżeli sposób ich wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (zob. art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT); pojazdy należące do tej grupy należy, co do zasady, zgłaszać naczelnikom urzędu skarbowego składając informacje VAT-26 (zob. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT).

W świetle powyższego – o ile prywatny samochód, o którym mowa, nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy (jest to mało prawdopodobne) – jednym z warunków dokonywania pełnych odliczeń jest prowadzenie ewidencji przebiegu. Jeżeli warunek ten nie jest spełniony, kwota podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług, w tym paliwa, dotyczących tego samochodu jest ograniczona do 50%.

Podobnie będzie się miała rzecz w przypadku zakupu samochodu „na firmę” i wprowadzenia go do środków trwałych. Podatek VAT z tytułu jego nabycia będzie mógł zostać odliczony, jednak - o ile nie będzie to samochód uprawniający dokonywania pełnych odliczeń ze względu na swoje cechy lub nie będą spełnione wskazane warunki – kwota podatku naliczonego przy jego nabyciu będzie ograniczona do 50%.

Przychody z odpłatnego zbycia środków trwałych są opodatkowane ryczałtem według stawki 3% (zob. art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f ustawy o ryczałcie). A zatem przychód ze sprzedaży wskazanego samochodu wprowadzonego do środków trwałych będzie opodatkowany według tej właśnie stawki (nie stawki 8,5%).

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.