Od 2019 roku ebooki z niższą stawką VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 8 października 2018
c308675ae7ca1927792ba70b7c77362bbcafabcc-medium

W dniu 2 października 2018 r. Rada ECOFIN (tj. Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych) podjęła szereg decyzji w sprawach dotyczących VAT. Najważniejszą z nich jest przyjęcie dyrektywy o zrównaniu stawek VAT na publikacje elektroniczne i papierowe.

 

Obniżenie stawki VAT na publikacje elektroniczne

O ile sprzedaż książek, czasopism i gazet drukowanych oraz na nośnikach fizycznych może korzystać z opodatkowania VAT według obniżonej stawki 5%, sprzedaż książek (audiobooków oraz ebooków), czasopism i gazet drukowanych bez wykorzystania nośników fizycznych jest opodatkowana VAT według stawki podstawowej 23%. Sytuacja taka jest zgodna z przepisami unijnymi, co potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrokiem z 7 marca 2017 r. w sprawie C-390/15.

Niebawem powinno się to zmienić, gdyż Rada ECOFIN przyjęła dyrektywę o zrównaniu stawek VAT na publikacje elektroniczne i papierowe. Dyrektywa ta po zatwierdzeniu przez Radę Unii Europejskiej (co jest formalnością) pozwoli państwom członkowskim (w tym Polsce) na obniżenie wysokości VAT z tytułu sprzedaży książek, czasopism i gazet bez wykorzystania nośników fizycznych.

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad kompleksowym przeglądem stawek VAT, w którym zaproponuje obniżenie stawek na publikacje elektroniczne. Zmiany mają wejść w życie na początku 2019 r. – zapowiedziała minister finansów.

Rozszerzenie możliwości stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia

Zrównanie stawek VAT na publikacje elektroniczne i papierowe to nie jedyna decyzja podjęta w 2 października 2018 r. przez Radę ECOFIN. Rada przyjęła również dyrektywę w sprawie mechanizmu, który może służyć zwalczaniu oszustw karuzelowych przez państwa najbardziej na nie narażone.

Zmiany wprowadzane tą dyrektywą dotyczą stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, który obecnie może być wprowadzany przez państwa członkowskie – za zgodą Komisji Europejskiej – jedynie czasowe i na ściśle określone towary i usługi. Ma się to zmienić, tj. państwa członkowskie mają uzyskać możliwość stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla każdej transakcji krajowej przekraczającej próg 17,5 tys. euro (nadal jednak za zgodą Komisji Europejskiej).

Zastrzec jednak należy, że Ministerstwo Finansów poinformowało, iż nie zamierza skorzystać z tej możliwości. A zatem w Polsce ogólny mechanizm odwrotnego obciążenia raczej nie zostanie w najbliższym czasie wprowadzony.

Pakiet quick fix

Od drugiej połowy 2022 r. obowiązywać ma definitywny system opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych, w którym sprzedawca z jednego państwa rozliczałby w nim transakcję według reguł panujących w kraju nabywcy. Mimo to Rada ECOFIN zgodziła się na tzw. pakiet quick fix, który obejmuje projekty dyrektywy i rozporządzeń wprowadzających krótkoterminowe usprawnienia w zakresie transakcji transgranicznych. Wprowadzane tym pakietem uproszczenia dotyczą, między innymi, magazynów konsygnacyjnych, transakcji łańcuchowych i formalnych warunków dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zmiany w tym zakresie mają być wprowadzone przez państwa członkowskie od 2020 r.

Wymiana informacji

W dniu 2 października 2018 r. Rada ECOFIN przyjęła również projekt przepisów, które mają usprawnić obieg informacji między władzami podatkowymi i celnymi krajów unijnych. Przepisy te przewidują powstanie portalu, w którym automatycznie będą gromadzone wszelkie dane o przestępcach VAT (przede wszystkim o zorganizowanych grupach przestępczych), co ma pozwolić na lepszą analizę ryzyka wyłudzenia VAT.

Polecamy w Portalu FK
 

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz