Najnowsza interpretacja ogólna: zobacz, kiedy outsourcing usług medycznych z VAT

Dodano: 16 stycznia 2018
3f20b693c43ece1820c229099336b7ed1219a42b-medium

Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zakresu zwolnienia z VAT usług wykonywanych w związku ze świadczoną przez podmioty lecznicze usługą w zakresie opieki medycznej. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby zastosować zwolnienie z podatku.

Wsparcie pielęgniarek lub salowych w opiece nad pacjentami, czy przygotowanie pomieszczeń i przedmiotów niezbędnych do operacji, takie m.in. czynności są objęte zakresem zwolnienia VAT. Jest to możliwe pod warunkiem, że czynności te będą wykonywane na rzecz podmiotu leczniczego na jego terenie przez odpowiednie podmioty, tj. podmioty świadczące usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Tak wyjaśnił ministra rozwoju i finansów w interpretacji ogólnej nr  PT1.8101.5.2017.PSG.622.

KOMENTARZ EKSPERTA Tomasz Krywan doradca podatkowy

W komentowanej interpretacji ogólnej minister rozwoju i finansów zawarł wiele wyjaśnień dotyczących stosowania określonego w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT zwolnienia z VAT obejmującego usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Wydanie tej interpretacji było jak najbardziej zasadne, gdyż stosowanie tego zwolnienia budziło  wątpliwości.

Większość zawartych w komentowanej interpretacji wyjaśnień nie budzi kontrowersji. W szczególności za słuszne należy uznać wskazanie, że zwolnienie obejmuje czynności, które stanowią nieodzowny element działalności placówek, świadczących opiekę medyczną, przy czym dla jego zastosowania nie ma znaczenia czy dana czynność jest fizycznie wykonywana w obecności konkretnego pacjenta (lecz jej nieodzowność z punktu widzenia zapewnienia należytej opieki pacjentom). Pochwalić również należy fakt określenia przez ministra przykładowego katalogu usług objętych tym zwolnieniem.

Nie ze wszystkimi wyjaśnieniami zawartymi w komentowanej interpretacji ogólnej można się jednak zgodzić. Jak bowiem minister rozwoju i finansów wskazał w końcowej części interpretacji, zwolnieniem z VAT nie są objęte wskazane usługi, jeżeli podmiot je wykonujący nie będzie podmiotem wykonującym usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Z treści art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT ograniczenie takie w żadnym razie nie wynika.

Mając to na uwadze zauważyć należy, że interpretacje ogólne chronią podatników stosujących się do ich treści, ale w żadnym razie nie są dla podatników wiążące. W związku z tym nie ma przeszkód, aby podatnicy niebędący podmiotami wykonującym usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia nadal stosowali zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT.

Oczywiście podatnicy tacy muszą się liczyć z dużym ryzykiem sporu w tej kwestii z organami podatkowymi. W mojej jednak ocenie istnieje duża szansa na to, że spory te będą przez sądy administracyjne rozstrzygane na korzyść podatników. Z treści art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT nie wynika bowiem jakiekolwiek ograniczenie podmiotowe zakresu jego stosowania.

Interpretacja ogólna ministra rozwoju i finansów z 29 grudnia 2017 r., nr  PT1.8101.5.2017.PSG.622

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz