Na jakie uproszczenia w przepisach o wystawianiu faktur VAT RR możesz liczyć

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 4 kwietnia 2018
25c96232e6b76ad038c3696ab2f30b9b70c8c243-medium

Nowelizacja ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 lipca 2018 r., przewiduje zmiany w przepisach o wystawianiu faktur VAT RR, czyli faktur wystawianych przez będących czynnymi podatnikami VAT nabywców produktów rolnych oraz usług rolniczych od rolników ryczałtowych. Co się zmieni?

Mniej danych

Zgodnie z projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zostanie zlikwidowany obowiązek wskazywania na tych fakturach numeru dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, daty wydania tego dokumentu i nazwy organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną (zob. projektowane uchylenie art. 116 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT).

E-faktury

Zostanie wprowadzona możliwość wystawiania, podpisywania i przesyłania faktur VAT RR w formie elektronicznej (zob. projektowany art. 116 ust. 3a ustawy o VAT).

W formie elektronicznej będzie też możliwe wystawianie, podpisywanie i przesyłanie oświadczeń o statusie rolnika ryczałtowego sporządzanych w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze (zob. projektowany art. 116 ust. 4a ustawy o VAT).

Ułatwienia dotyczące faktur VAT RR

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Obecnie faktury VAT RR wystawiane rolnikom ryczałtowym będącym osobami fizycznymi muszą wskazywać numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument. Ponadto nie ma możliwości wystawiania, podpisywania i przesyłania w formie elektronicznej faktur VAT RR ani oświadczeń o statusie rolnika ryczałtowego sporządzanych w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze.

Nie będzie konieczne wskazywanie na fakturach VAT RR numeru dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, daty wydania tego dokumentu ani nazwy organu, który wydał dokument. Ponadto wprowadzona ma zostać możliwość wystawiania, podpisywania i przesyłania w formie elektronicznej faktur VAT RR oraz oświadczeń o statusie rolnika ryczałtowego sporządzanych w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze.

Likwidacja zapłaty w terminie

Ponadto nowelizacja likwiduje warunek odliczania kwot zryczałtowanego zwrotu podatku na podstawie faktur VAT RR w postaci zapłaty należności za produkty rolne lub usługi rolnicze w terminie 14 dni, licząc od dnia zakupu (zob. projektowane brzmienie art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT). Zastrzec jednak należy, że warunek ten już obecnie uznaje się za niezgodny z przepisami unijnymi, a w konsekwencji za nieobowiązujący (zob. przykładowo wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 maja 2013 r., sygn. akt I FSK 709/12, z 2 marca 2016 r., sygn. I FSK 1762/14 oraz z 3 czerwca 2016 r., sygn. akt I FSK 2054/14).

PRZYKŁAD
Po wejściu w życie projektowanego brzmienia art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT czynny podatnik VAT zapłaci rolnikowi ryczałtowemu za nabyte produkty rolne po upływie 14 dni, licząc od dnia zakupu. Nie będzie stanowiło przeszkody odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku z faktury VAT RR bez powoływania się na niezgodność polskich przepisów z przepisami unijnymi.

Likwidacja zapłaty w terminie jako warunku odliczania zryczałtowanego zwrotu podatku

Obecny stan prawny

Stan prawny po zmianach

Warunkiem odliczania zryczałtowanego zwrotu podatku jest, co do zasady, zapłaty należności za produkty rolne lub usługi rolnicze w terminie 14 dni, licząc od dnia zakupu (jednakże warunek ten uznaje się za niezgodny z przepisami unijnymi).

Likwidacja warunku odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku w postaci zapłaty należności za produkty rolne lub usługi rolnicze w terminie 14 dni, licząc od dnia zakupu.

Zapłata na rachunek SKOK

Nowe brzmienie art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT umożliwi zapłatę przez nabywcę produktów rolnych lub usług rolniczych rolnikowi ryczałtowemu na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–rozliczeniowej, której tenże rolnik jest członkiem. Obecnie nie jest to możliwe, tj. konieczna jest zapłata na rachunek bankowy rolnika.

Umożliwienie zapłaty za produkty rolne lub usługi rolnicze na rachunek w SKOK

Obecny stan prawny

Stan prawny

Obecnie zryczałtowany zwrot podatku może być odliczony tylko, jeżeli zapłata przez nabywcę produktów rolnych lub usług rolniczych następuje na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego.

Przewiduje się, że zryczałtowany zwrot podatku będzie mógł być odliczony również, jeżeli zapłata przez nabywcę produktów rolnych lub usług rolniczych następować będzie na rachunek w SKOK, której rolnik ryczałtowy jest członkiem.

Polecamy w Portalu FK:

Etap legislacyjny: projekt z 13 lutego 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – w konsultacjach publicznych.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz