Które dokumenty możemy uznać za fakturę?

Dodano: 10 lutego 2016

Kwestia kwalifikacji dokumentów księgowych jest uregulowana przez ustawę o VAT. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją przypadki wyjątkowe, w których fakturą może być również dokument, zawierający węższy zakres danych niż określony w ustawie.

Definiuje to rozporządzenie ministra finansów z 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 poz. 1485)

Czasami paragon może być traktowany jako faktura uproszczona

Paragon może zostać uznany za fakturę uproszczoną w przypadku, gdy jego kwota nie przekracza 450 złotych lub 100 euro.

Jest to to możliwe, o ile zawarte są na nim dane, które pozwalają na określenie kwoty podatku dla poszczególnych stawek. Niepotrzebne są szczegółowe informacje o nabywcy - wystarczy numer NIP, aby paragon był podstawą do zaksięgowania przez KPiR a równocześnie odliczenia VAT.

Bilety przejazdowe  też mogą być uznane za fakturę

Aby jednorazowy bilet przejazdowy wydany przez przewoźnika był zakwalifikowany jako faktura muszą się na nim znaleźć następujące dane: numer i data wystawienia, imię i nazwisko lub nazwa podatnika, numer NIP, informacja pozwalająca zidentyfikować rodzaj usługi, kwota podatku i należności ogółem.

Co ważne odległość nie może być mniejsza niż 50 km. Pamiętajmy – wydrukowane potwierdzenie zakupu biletu elektronicznego nie może być zakwalifikowane jako faktura. Powodem jest właśnie samodzielny druk biletu na prywatnej drukarce, a nie wystawienie przez przewoźnika. W tym przypadku należy poprosić go o wystawienie oryginału faktury. Taka opcja często jest dostępna podczas zakupu biletu online.

Jak usprawnić księgowanie?

Ogólnym trendem w księgowości jest przejście na księgowość elektroniczną. Żeby zatem zoptymalizować czas oraz usprawnić pracę warto pomyśleć o rozwiązaniach, takich jak np. system do elektronicznego odczytywania faktur, który pozwala na odczyt bez względu na format papieru (w tym np. bilet za przejazd autostradą czy fakturę paliwową). Inną sprawą ułatwiającą współpracę z klientem jest przekazanie mu dostępu do programu do faktur online.

Dzięki temu klient ma wgląd do archiwum, może na bieżąco sięgnąć po dokument, którego potrzebuje. A sam system pozwala na automatyzację wystawiania faktur i jest aktualizowany w zależności od zmieniających się przepisów.

Krzysztof Wojtas - specjalista i architekt rozwiązań informatycznych z zakresu elektronicznego obiegu dokumentów wraz z automatyzacją procesów księgowania

Słowa kluczowe:
dokumentfaktura VAT
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz