Korekta błędnego NIP na wystawionej fakturze

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 maja 2020
Pytanie:  W fakturze sprzedaży wystawionej kilka miesięcy temu popełniono błąd polegający na podaniu całkowicie błędnego numeru NIP. Faktura została ujęta przez sprzedawcę w ewidencji VAT oraz w plikach JPK. Obecnie transakcja stanowi przedmiot sporu. Nabywca prawdopodobnie nie ujął w księgach faktury i odmawia zapłaty za nią. Upłynęło już 90 dni od terminu płatności i sprzedawca chcąc dokonać pomniejszenia podatku VAT odkrył istnienie błędu na oryginalnej fakturze. Czy w związku z wykazaniem w plikach JPK błędnego numeru NIP trzeba wystawiać faktury korygujące dane formalne i przesłać do nabywcy? Czy taka faktura musi zostać potwierdzona przez nabywcę? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabywca korekty nie podpisze. Czy sam fakt wysłania faktury korygującej będzie wystarczający, aby skorygować pliki JPK za miesiąc wystawienia faktury, a w kolejnym kroku obniżenia podatku należnego w trybie "ulgi na złe długi"?

Pozostało jeszcze 64 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel