Jak nie dać się oszustom podatkowym? Sprawdź kontrahenta.

Katarzyna Borkowska

Autor: Katarzyna Borkowska

Dodano: 30 stycznia 2018
cf16e9a48cfb21694ab1580e2346bb423058c3b8-medium

W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów została udostępniona wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Dysponując NIP-em lub nazwą kontrahenta, możesz sprawdzić jego status w rejestrze VAT, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT. Dowiedz się więcej.

Upublicznienie informacji o zarejestrowanych i wykreślonych podatnikach VAT, jest jednym z istotnych elementów zmian, jakie weszły w życie 13 stycznia 2018 r. na mocy ustawy z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2491), zwanej: ustawą o STIR.

Celem tej ustawy jest przeciwdziałanie wyłudzeniom podatku w postaci nienależnego zwrotu VAT, dokonywanym najczęściej przez zorganizowane grupy przestępcze, które przy pomocy transferów pieniężnych na rachunkach bankowych, generują sztuczne transakcje zwane karuzelowymi.

Wyszukiwarka umożliwia weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów, dzięki czemu stanowi istotne wsparcie dla przedsiębiorców w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych.

Oprócz w/w wykazu podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, ustawa wprowadza nowe uprawnienia i narzędzia, dzięki którym Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) będzie mógł dokonać analizy ryzyka wystąpienia wyłudzenia VAT na podstawie informacji przesłanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR).

1)       o rachunkach podmiotów kwalifikowanych (czyli osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób niebędących przedsiębiorcami, które prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek; osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej), a także

2)       o wszystkich transakcjach ww. podmiotów, dokonywanych za pośrednictwem objętych systemem rachunków bankowych lub rachunków spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (SKOK).

Na podstawie tych informacji system informatyczny będzie dokonywał analizy ryzyka wystąpienia wyłudzenia skarbowego.

Nowa ustawa wprowadza również narzędzia umożliwiające niezwłoczne przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT. Jeżeli bowiem wyniki wspomnianej analizy ryzyka wykażą, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do takich wyłudzeń, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wydać postanowienie o blokadzie rachunku podmiotu kwalifikowanego na okres nie dłuższy niż 72 godziny, z możliwością przedłużenia w niektórych przypadkach do 3 miesięcy.

Powyższe działania mają umożliwić szybką reakcję organów KAS i w konsekwencji ograniczyć występowanie nadużyć w zakresie nienależnego zwrotu VAT.

  • art. 119zg pkt 4, pkt 6, art. 119zn. – art. 119zu, art. 119zv - art. 119zze  ustawy z 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2491).
Słowa kluczowe:
karuzele podatkowestir
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.