Czy odliczysz 100% VAT od wydatków na służbowe auto, które jest parkowane poza firmą? Nowe stanowisko

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 28 lutego 2018
81ddda7e6b9e2bb5dafb8693649ca8816d76d6de-medium

Organy podatkowe zmieniają zdanie w sprawie odliczania VAT od udostępnianych pracownikom samochodów garażowanych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Poznaj szczegóły.

Sprawa dotyczyła spółki, która posiada samochody służbowe, z których korzystają pracownicy w celu realizacji zadań służbowych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jaki był problem?

Zasady korzystania przez pracowników z samochodów służbowych określa zarządzenie wewnętrzne. Auta są przypisane do danych działów.  Z regulaminu wynika zakaz używania samochodów służbowych działowych do celów prywatnych. Każdy pracownik działowy, który do wykonania danego zlecenia pobrał samochód służbowy działowy, jest zobowiązany do złożenia stosownego oświadczenia, w którym zobowiązuje się nie korzystać z samochodu służbowego do celów prywatnych. Prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu prowadzonej do celów VAT

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych na parkingu firmowym, pracownicy mogą mieć wskazane inne miejsca garażowania/parkowania samochodów służbowych działowych poza parkingiem firmowym.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka ma prawo do odliczenia 100% kwoty VAT naliczonego wynikającego z wydatków związanych z samochodami służbowymi działowymi wykorzystywanymi przez pracowników. Spółka uważała, że tak.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Organy podatkowe były jednak innego zdania, ale spółka wygrała sprawę przed sądami.

W konsekwencji organy podatkowe zmieniły zdanie na korzyść podatnika i przyznały, że spółka ma prawo do odliczenia 100% VAT.

Skutki podatkowe wydanej interpretacji


Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od wydatków związanych samochodami służbowymi używanymi przez pracowników do celów firmowych, nawet wtedy, gdy auto jest parkowane poza firmą.

Jest to możliwe wtedy, gdy:

- zasady używania samochodów zostały określone w regulacjach wewnętrznych, które wykluczają użytek prywatny aut,

- jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu,

- firma prowadzi działania zaradcze i kontrolne, które  wykluczają użycie samochodów do celów niezwiązanych z wykonywaną przez spółkę działalnością gospodarczą.

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2018 r., nr ITPP2/443-1440/14-S/18/AP

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz