Czy na wszystkich fakturach należy umieszczać „mechanizm podzielonej płatności”

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 listopada 2019
Pytanie:  Spółka komandytowa (wspólnikami spółki są osoba prawna i osoby fizyczne, spółka jest czynnym płatnikiem VAT) zajmuje się: sprzedażą towarów, przeglądami okresowymi, serwisem, naprawą pogwarancyjną, naprawą gwarancyjną, montażem zasilaczy bezprzerwowego zasilania, inna nazwa UPS. Częściami do UPS są akumulatory elektryczne, baterie. Pytanie dotyczy stosowania MPP od 1 listopada 2019 r. i stosowania załącznika 15 ustawy o VAT oraz umieszczania na fakturach napisu MPP. W załączniku 15 nie ma towarów typu zasilacze bezprzerwowego zasilania UPS, więc uważamy, że w tym zakresie załącznik 15 nie dotyczy nas. Są natomiast w załączniku 15 akumulatory elektryczne i części, które są częścią składową UPS. Jeżeli spółka sprzedaje akumulatory elektryczne lub baterie to stosujemy powyżej 15.000 zł napis na fakturze MPP, bo jest to w załączniku 15 poz. 67 PKWiU 27.20.2. Natomiast w sytuacji kiedy sprzedajemy „przegląd okresowy z wymianą akumulatorów i baterii", czyli zgodnie z umową sprzedajemy usługę dostarczając nowe akumulatory (jako materiały wymienne) do UPS, to czy tego rodzaju „usługa" powyżej 15.000 zł, powinna być potraktowana jako wynikająca z załącznika 15 i czy należy na fakturze napisać MPP? Klienci nam sugerują, żeby na wszelki wypadek na wszystkich fakturach umieszczać napis MPP, ale jak zaczniemy tak robić, to wszystkie nasze faktury będą opatrzone takim napisem, bo wszystko może być podobnie brzmiące. Jest w załącznik 15 usługa PKWiU 43.21.10.2 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych i zastanawiamy się, czy w zakresie usługi z załącznika 15 należy rozpatrywać sprzedaż usługi, sprzedaż towaru z usługą, czy sprzedaż usługi z towarem? Tak naprawdę wartość towaru w wykonanym przeglądzie stanowi 80% faktury. Sprzedajemy towar albo świadczymy usługę, a my w tym konkretnym przypadku mamy „przegląd okresowy z wymianą akumulatorów i baterii". W zakresie PKWiU 43.21.10.2 są "- roboty elektryczne związane z instalowaniem urządzeń, - roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznej oraz instalowaniem osprzętu elektrycznego dla systemów awaryjnego zasilania w energię elektryczną. Te systemy awaryjnego zasilania to właśnie UPS. Czy nasze analizy idą w dobrym kierunku?

Pozostało jeszcze 59 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel