Co wstawić w polu dotyczącym kontrahenta

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 2 listopada 2017
Pytanie:  Wpisując do ewidencji VAT i JPK_VAT sprzedaż na podstawie miesięcznego raportu z kasy fiskalnej, w polu nazwa dowodu wpisuję: „Raport Fiskalny Miesięczny”, a pole kontrahenta zostawia się puste. Otrzymując refundację z NFZ, w polu nazwa dowodu wpisuję WB (wyciąg bankowy), a w polu nazwa kontrahenta wpisuję dane NFZ. Czy to jest prawidłowy zapis? Czy może w polu nazwa dowodu wpisać WB, a pole dane kontrahenta pozostawić puste. Pole dotyczące nazwy kontrahenta i jego NIP w moim programie jest nieaktywne gdy wybiorę rodzaj operacji "sprzedaż fiskalna". Gdy wybiorę inny rodzaj operacji, to pole dotyczące danych kontrahenta jest aktywne i należy wpisać nazwę, adres, jego NIP. Jak powinno być prawidłowo, aby nie mieć kłopotów z wysyłką JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.?
Odpowiedź: 

W przedstawionej sytuacji właściwe jest wskazywanie w polu dotyczącym kontrahenta Narodowego Funduszu Zdrowia oraz jego NIP, zaś w polu dotyczącym dowodu księgowego – WB (wyciągu bankowego). Dotyczy to również plików JPK_VAT.

Cechą charakterystyczną przepisów VAT jest przy tym pozostawienie podatnikom dużej swobody, co do sposobu prowadzenia ewidencji VAT. W konsekwencji nie istnieje jeden obowiązujący podatników sposób prowadzenia ewidencji, w tym sposób wykazywania w niej wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Istotne jest jedynie to, aby w ewidencji VAT znajdowały się wymagane przepisami art. 109 ust. 3 ustawy o VAT dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

W szczególności przepisy VAT nie regulują tak szczegółowych kwestii, jak wskazana w treści pytania. Tym niemniej – zważywszy, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest szczególnego rodzaju kontrahentem (tj. stroną umowy na realizację recept) – uważam, że właściwe jest wskazywanie w polu dotyczącym kontrahenta Narodowego Funduszu Zdrowia oraz jego NIP, zaś w polu dotyczącym dowodu księgowego – WB (wyciągu bankowego). Dotyczy to również plików JPK_VAT.

Nie są mi znane żadne wyjaśnienia organów podatkowych w tej kwestii. Nie sądzę jednak, aby postępowanie we wskazany sposób wiązało się z problemami przy realizacji obowiązku przesyłania plików JPK_VAT.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz