Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zdarza się, że sprzedawca zastosuje wyższą, niż powinien, stawkę VAT. Może to być spowodowane pomyłką lub też zmianą stanowiska organów podatkowych w kwestii stosowania stawki VAT dla danego towaru bądź usług. Tak było np. w przypadku usług wstępu na siłownie i do klubów fitness. Czy w takiej sytuacji ze zwrotem nadpłaty VAT?
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą kluby fitness, pierwotnie stosowali do usług wstępu 23% stawkę VAT. Po wydaniu interpretacji ogólnej przez ministra finansów zaczęli stosować stawkę obniżoną 8%.
Polecamy też:
Zwrot VAT od 1 lipca 2021 r. – przygotuj się na zmiany
Zwrot VAT zapłaconego w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r. jest możliwy
Skutki zastosowania błędnej stawki VAT
Zastosowanie błędnej stawki powoduje, że w nieprawidłowej wysokości podatnik wyliczył VAT należny. Został on zawyżony. W związku z tym powstaje pytanie, czy w przypadku sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej, podatnik ma prawo do zmniejszenia VAT należnego i wystąpienia do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty VAT.
Problem ten nie jest jednolicie traktowany przez sądy administracyjne.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
- czy w przypadku sprzedaży ewidencjonowanej na kasie fiskalnej, podatnik ma prawo do zmniejszenia VAT należnego i wystąpienia do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty VAT;s
- jakie jest stanowisko sądów dotyczące zwrotu nadpłaty VAT;
Poznasz wskazówki eksperta.
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.