Zakup flag narodowych z prawem do odliczenia VAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 listopada 2022
Zakup flag narodowych z prawem do odliczenia VAT

Organy podatkowe akceptują możliwość odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup flag i innych symboli narodowych, nabywanych z okazji świąt państwowych, np. Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego 11 Listopada, przez czynnych podatników tego podatku. Przekonuje o tym treść interpretacji indywidualnej dotyczącej omawianej kwestii, która została wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. 

Interpretacja indywidualna została wydana przez dyrektora KIS na wniosek spółki zajmującej się m.in. wytwarzaniem ciepła w eksploatowanych przez siebie ciepłowniach. Działalność ta polega na wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Z przedmiotowego wniosku wynikało, w ramach prowadzonej przez tę spółkę strategii społecznej odpowiedzialności biznesu, a także zrównoważonego rozwoju, stara się ona  uczestniczyć zarówno w świętach państwowych, jak i w wydarzeniach ważnych dla społeczności lokalnych. W związku z takimi wydarzeniami jednostka dokonuje zakupu okolicznościowych wieńców lub kwiatów, które są przekazywane w imieniu spółki przez jej przedstawicieli m.in. w ramach uroczystości państwowych i patriotycznych. Spółka ponosi również wydatki m.in. na flagi, girlandy i ozdoby świetlne oraz multimedialne dekoracje okolicznościowe (wyświetlane na ścianach budynków np. jako łopoczące flagi, zdjęcia prezentujące wydarzenia rocznicowe, świąteczne animacje). Celem tych zakupów jest przede wszystkim budowanie marki spółki jako przyjaznej społeczeństwu oraz promowanie szczególnie pożądanych wzorców zachowań.

Wydatki poniesione w związku ze wskazanymi okolicznościami finansowane są przez jednostkę ze środków obrotowych i dokumentowane fakturami lub rachunkami. Wątpliwości wnioskodawcy dotyczyły prawa do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego ze wspomnianych faktur. W związku z tym spółka zwróciła się do dyrektora KIS o potwierdzenie zajmowanego przez nią stanowiska, że przysługuje jej pełne prawo do dokonywania takiego odliczenia.

We wspomnianej na wstępie interpretacji z 15 listopada 2021 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.451.2021.2.AS) dyrektor KIS uznał stanowisko spółki w omawianym zakresie za prawidłowe. Jak bowiem wyjaśnił  w jej uzasadnieniu – powoławszy się m.in. na treść art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Ze związkiem pośrednim nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego VAT.

Organ zgodził sie z wnioskodawcą, że zakup wręczanych kwiatów, flag, girland i ozdób świetlnych oraz multimedialnych dekoracji okolicznościowych m.in. w ramach uroczystości państwowych oraz lokalnych jest pośrednio związany z ogólnym funkcjonowaniem spółki oraz z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą.

W ocenie fiskusa „Powyższe wydatki nie przyczyniają się bezpośrednio do generowania obrotów, ale ponoszone są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i pośrednio służą czynnościom opodatkowanym. W ten sposób Wnioskodawca buduje wizerunek i markę Spółki jako przyjaznej społeczeństwu oraz zaangażowanej w inicjatywy kulturalne w wymiarze ogólnopolskim i lokalnym”. Dlatego dyrektor KIS potwierdził w wydanej interpretacji prawo spółki do odliczenia VAT naliczonego z faktur dokumentujących wspomniane wydatki.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz