Wirtualne kasy fiskalne także dla właścicieli myjni samochodowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 marca 2022
Wirtualne kasy fiskalne także dla właścicieli myjni samochodowych

Minister Finansów wydał rozporządzenie, na podstawie którego firmy prowadzące myjnie samochodowe będą mogły korzystać z wirtualnych kas rejestrujących. Nowe przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 kwietnia br.

Opublikowane zostały przepisy, które rozszerzają możliwość stosowania kas rejestrujących mających postać oprogramowania przez kolejne grupy podmiotów. Na ich podstawie możliwość tę będą także mieli podatnicy świadczący usługi w zakresie mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach lub w innej formie (bezgotówkowej).

Takie zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Modyfikuje ono treść rozporządzenia MF w tej sprawie z 29 maja 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 965).

Jak wynika z uzasadnienia projektu wspomnianego rozporządzenia zmieniającego, ma to związek z rozszerzeniem zakresu czynności objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych o wskazaną wcześniej grupę podmiotów. Przypomnijmy, że właściciele samoobsługowych myjni samochodowych zostaną objęci tym obowiązkiem od 1 lipca 2022 r.

W ocenie autorów omawianego rozporządzenia, przewidziane w nim rozwiązania mają zachęcić tych przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy poprzez łatwą dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących. Zarazem ma się to przyczynić do zwalczania nierównej konkurencji, wynikającej m.in. z tego, że niektóre podmioty budują swój biznes i przewagę konkurencyjną na działaniu niezgodnym z przepisami prawa, uchylając się od płacenia podatków. Stosowanie kas w postaci oprogramowania ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 r., tj. po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (co nastąpiło 17 marca 2022 r.).

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz