Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozpoznanie z opóźnieniem

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 lutego 2018
Pytanie:  Spółka komandytowa jest czynnym i małym podatnikiem VAT, składa kwartalne deklaracje VAT-7K. W dniu 10 sierpnia 2017 r. spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru stanowiącego u niej środek trwały. Dostawca z siedzibą w Niemczech wystawił fakturę w dniu 10 sierpnia 2017 r. i w tym samym dniu spółka ją otrzymała. Aktualnie spółka zorientowała się, że omyłkowo nie wykazała w deklaracji VAT-7K za trzeci kwartał 2017 podatku należnego i naliczonego od tego WNT. Teraz spółka skoryguje deklarację VAT-7K za trzeci kwartał 2017 w celu wykazania w niej podatku należnego od WNT. Czy w tej korekcie deklaracji spółka będzie mogła wykazać również podatek naliczony od WNT, czy obecnie będzie mogła to zrobić najwcześniej w deklaracji składanej za pierwszy kwartał 2018 roku ?
Odpowiedź: 

W przedstawionej sytuacji podatek należny należy wykazać w drodze korekty deklaracji VAT-7K złożonej za III kwartał 2017 r. Natomiast podatek naliczony może zostać wykazany w deklaracji VAT-7K za I kwartał 2018 r.

Podatek należny zawsze należy wykazywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K składanych za okresy, w którym powstał obowiązek podatkowy. Dotyczy to również wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powstaje zaś, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT).

A zatem w przedstawionej sytuacji podatek należny musi zostać przez spółkę komandytową wykazany w drodze korekty deklaracji VAT-7K za III kwartał 2017 r. Bez znaczenia jest, że od końca tego okresu rozliczeniowego upłynęło już ponad trzy miesiące.

Wyjaśnić jednocześnie pragnę, że niewykazanie podatku należnego, o którym mowa, spowodowało, że nie powstało w spółce komandytowej prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego.

Prawo do odliczania – jako kwot podatku naliczonego – kwot podatku należnego dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów powstaje bowiem pod warunkiem, między innymi, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy (zob. art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy o VAT).

W przypadku późniejszego wykazania podatku należnego podatek naliczony można wykazać tylko w bieżącej deklaracji VAT-7/VAT-7K, tj. deklaracji składanej za okres, dla którego w momencie dokonywania korekty podatku należnego, nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji VAT-7/VAT-7K (zob. art. 86 ust. 10b pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 10i ustawy o VAT).

A zatem w przedstawionej sytuacji kwotę podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów spółka komandytowa może wykazać dopiero w ramach deklaracji VAT-7K za I kwartał 2018 r.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz