Poznaj skutki podatkowe świadczenia usług budowlanych dla osób prywatnych na terytorium Niemiec

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 sierpnia 2018
Pytanie:  Polska firma jednoosobowa (posiada zgłoszenie do VAT-UE) wykonuje usługi budowlane na terenie Niemiec dla osób fizycznych. Jakie obowiązki w zakresie VAT i podatku dochodowego obowiązują firmę?
Odpowiedź: 

W sytuacji, gdy polski przedsiębiorcadopełni obowiązku zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT, nie wykazuje świadczenia usług w polskich deklaracjach VAT-7/VAT-7K.

Skutki w VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Zasadą obowiązującą przy świadczeniu usług na rzecz podatników jest, że miejscem świadczenia usług tych usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Od zasady tej istnieją wyjątki, z których jeden dotyczy usług związanych z nieruchomościami – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości (zob. art. 28e ustawy o VAT).

Wyjątek ten ma zastosowanie, między innymi, w przypadku świadczenia usług budowlanych. W konsekwencji na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejsce świadczenia wskazanych usług budowlanych znajduje się na poza terytorium kraju, a więc ich świadczenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

Najprawdopodobniej przy tym nabywcy tych usług (osoby prywatne) nie są obowiązani do rozliczania niemieckiego podatku VAT (w ramach niemieckiego odpowiednika importu usług). Oznaczałoby to, że polska firma jest obowiązana do zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT, wystawiania niemieckich faktur oraz rozliczania podatku VAT na zasadach określonych przepisami niemieckimi.

Jeżeli polska firma, o której mowa w pytaniu, dopełni obowiązku zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT, nie powinna wykazywać świadczenia usług w polskich deklaracjach VAT-7/VAT-7K. W przeciwnym razie świadczenie tych usług powinna wykazywać w poz. 11 tych deklaracji.

Skutki w PIT

W zakresie podatku dochodowego świadczenie usług, o których mowa, nie wywołuje żadnych szczególnych skutków. Dochód z tytułu ich świadczenia jest na zasadach ogólnych opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce (zob. art. 3 ust. 1 ustawy o PIT).

Polecamy w Portalu FK:

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz