Emerytura według nowych zasad dla osoby pobierającej wcześniejszą emeryturę

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 22 lutego 2011
Pytanie:  Kobieta pobiera wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55 lat. Ukończyła 60 lat 22 października 2010 r. (data urodzenia 22 października1950 r.). W okresie emerytury nie osiągała żadnych innych dochodów z pracy czy innych, pobierała samą emeryturę. Czy może złożyć obecnie wniosek do ZUS o przeliczenie ponowne emerytury? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS?
Odpowiedź: 

Kobieta może wystąpić z wnioskiem do ZUS o przeliczenie dotychczasowego świadczenia na emeryturę powszechną i będzie to emerytura obliczona w całości według nowych zasad tzn. z uwzględnieniem kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na indywidualnym koncie emerytalnym. 

Kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r. i pobierające emeryturę wcześniejszą obliczoną na starych zasadach tzn. według podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego, które ukończą 60 lat mogą wystąpić z wnioskiem do ZUS o przeliczenie emerytury, bez względu na dodatkowy staż pracy. Będzie to emerytura z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Nowe świadczenie będzie obliczane już według zasad wprowadzonych reformą emerytalną. Oznacza to, że świadczenie będzie wyliczone w oparciu o zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Przeliczenie dotyczy kobiet m.in. z rocznika 1950, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny w 2010 r.

Tekst opublikowany: 

2 lutego 2011 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel